Bazofile. Kiedy powinniśmy określić ich ilość we krwi?
Bazofile są jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji o stanie zdrowia organizmu. Niejednokrotnie ułatwia znalezienie przyczyny dolegliwości lub nawet pozwala na rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej. Ze względu na tak duże znaczenie, bazofile są także podstawowym badaniem wykonywanym u kobiet ciężarnych.
1. Morfologia w ciąży
Już podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący ciążę zleca wykonanie całego panelu badań laboratoryjnych, wśród których na pierwszej pozycji znajduje się właśnie morfologia krwi. Od tej pory badanie to będzie wykonywane regularnie co miesiąc aż do rozwiązania.
Dzięki temu stan zdrowia organizmu ciężarnej, a tym samym stan zdrowia rosnącego w niej dziecka będzie pod stałą kontrolą, co pozwoli na wczesną interwencję w przypadku, gdyby coś było nie tak.
2. Bazofile - co to za wskaźnik?
Bazofile, inaczej zwane granulocytami zasadochłonnymi, są komórkami układu odpornościowego organizmu, jednym z rodzajów krwinek białych - leukocytów. Powstają w czerwonym szpiku kostnym i odgrywają znaczną rolę w chorobach alergicznych (posiadają specjalne receptory, do których podłączyć się mogą immunoglobuliny E), chorobach tkanki łącznej i stanach zapalnych.
Komórki te biorą udział w wytwarzaniu heparyny, która jest substancją zapobiegającą powstawaniu skrzepów krwi. Bazofile podwyższone jak i obniżone sygnalizują, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
3. Bazofile - opis badania
W celu oznaczenia bazaofilii pobiera się próbkę krwi żylnej, na ogół nakłuwając żyły z okolicy zgięcia łokciowego. Na badanie należy zgłosić się na czczo po przynajmniej ośmiogodzinnej przerwie od ostatniego lekkostrawnego posiłku. Pobrana próbka jest dostarczana do laboratorium, a oznaczania dokonują szybkie automatyczne analizatory, więc wynik już na drugi dzień jest gotowy do odebrania.
Zwykle na wydruku, obok uzyskanych wartości, podane są normy laboratoryjne, jednak zawsze z wynikiem należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tylko on będzie w stanie właściwie zinterpretować uzyskane wartości i w razie potrzeby zlecić dalsze badania lub zastosować odpowiednie leczenie. Nieprawidłowości w morfologii krwi mogą dotyczyć układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego oraz płytek krwi.
4. Bazofile - wyniki badań
Bazofile oznaczane są podczas ogólnego badania morfologii krwi. Oznacza się tu rakże takie parametry jak:
- RBC – liczba krwinek czerwonych – erytrocytów (norma u kobiet 4,2-5,4 mln/mm³);
- retikulocyty;
- HCT - hematokryt (norma u kobiet 36-46 %);
- HGB – hemoglobina (norma u kobiet 12-16 mg/dl);
- MCV- objętość krwinek czerwonych (norma u kobiet 81-91 fl);
- MCH i MCHC – odpowiednio średnia zawartość i średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej.
Obniżone wartości parametrów układu czerwonokrwinkowego najczęściej świadczą o występowaniu niedokrwistości (anemii). Może to być niedokrwistość niedoborowa mikrocytarna (niedobór żelaza), niedoborowa megaloblastyczna (niedobór kwasu foliowego i/lub witaminy B12), niedokrwistość hemolityczna, pokrwotoczna lub niedokrwistość aplastyczna.
W przypadku kobiet ciężarnych należy pamiętać o występowaniu fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych związanej z nierównomiernym wzrostem objętości osocza krwi w stosunku do liczby krwinek czerwonych.
Prowadzi to do spadku hematokrytu nawet do wartości 30-39 % oraz spadku stężenia hemoglobiny do 10-14 mg/dl. Największy spadek występuje koło 30.- 34. tygodnia ciąży. Taka niedokrwistość jest stanem normalnym, ale lekarz może zlecić odpowiednie leczenie w celu poprawy tych parametrów.
5. Bazofile - norma
Prawidłowy poziom bazofilii we krwi powinien wynosić 0 – 0,13 x 109/ l. Jest to wartość taka sama dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wyniki badania bazofilii często podawany jest w procentach, co może stanowić utrudnienie dla niektórych pacjentów.
Dla krwinek białych norma wynosi od 0 do 1 proc, a dla bazofilii 0 do 150 w mikro litrze krwi. W każdym wykonanym badaniu normy mogą nieco od siebie odbiegać, dlatego najlepiej jest się zgłosić z wynikiem do naszego lekarza.
Jeżeli pacjent nie potrafi odczytać wyniku, a jest niepewny, musi koniecznie udać się do lekarza, ponieważ niedobór bazofilii, jak i ich nadmiar może świadczyć o poważnych chorobach.
Musisz to wiedzieć
6. Bazofile - obniżenie i podwyższenie
Zarówno bazofile niskie, jak i podwyższone świadczą o tym, że organizm nie jest do końca zdrowy.
6.1. Bazofile powyżej normy
Istnieje choroba zwana bazofilią i oznacza podwyższenie bazofilii we krwi. Podwyższony wynik bazofilii może świadczyć o kilku dolegliwościach:
- niedoczynności tarczycy;
- zapaleniu jelita;
- chorobach alergicznych;
- białaczce szpikowej;
- zapaleniu przewodu pokarmowego.
6.2. Bazofile poniżej normy
Natomiast zbyt niski poziom bazofilii we krwi może sugerować:
- nadczynność tarczycy;
- przewlekły stres;
- zapalnie płuc;
- gorączkę reumatyczną.