Trwa ładowanie...

Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Avatar placeholder
06.06.2017 10:12
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Nagłe, traumatyczne wydarzenie może być przyczyną wystąpienia zespołu stresu pourazowego. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z tragicznymi wydarzeniami, których sens jest nielogiczny.

spis treści

1. Czym jest PTSD?

Skrót PTSD oznacza Posttraumatic Stress Disorder. Objawy zespołu stresu pourazowego są odpowiedzią na przeżytą traumę. Czym ona jest? To zdarzenie, które silnie wpływa na naszą psychikę. Wywołuje przerażenie, panikę, lęk. Wspomnienie cały czas nas nawiedza i przypomina o trudach, jakie przeżyliśmy.

Zespół stresu pourazowego to odpowiedź organizmu na traumatyczne wydarzenie
Zespół stresu pourazowego to odpowiedź organizmu na traumatyczne wydarzenie

2. Reakcje na silny stres

Każdy z nas indywidualnie reaguje na sytuacje stresowe. Tolerancja stresu uzależniona jest od temperamentu. Można wyróżnić dodatkowo pojęcie granic wytrzymałości. Kiedy je przekraczamy, pojawiają się patologiczne symptomy. Organizm reaguje, jeśli chodzi o ciało i umysł. Na samym początku pojawiają się kłopoty z koncentracją oraz bezsenność. Odczuwamy bóle głowy i stałe napięcie mięśni.

3. Zespół stresu pourazowego a statystyki

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Statystyki pokazują, że zespół stresu pourazowego występuje częściej u przedstawicielek płci pięknej. Związane jest to z większą wrażliwością emocjonalną przejawianą przez kobiety. PTSD jest charakterystyczne dla niektórych typów osobowości (np. typ borderline oraz osobowość neurotyczna). Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze traumatyczne wydarzenie spowoduje wystąpienie zespołu stresu pourazowego. PTSD pojawia się w ok. 10-45 proc. przypadków. Jeśli już wystąpi, stanowi ogromny kłopot uniemożliwiający normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

4. Pojawienie się PTSD

Zespół stresu pourazowego opiera się na lęku. Chory odczuwa strach i bezradność. Nękają go flashbacki, czyli reminiscencje. Mogą pojawić się one dosłownie w każdej chwili. Wywołują niezwykle silne napięcie. Chory zaczyna unikać pewnych miejsc i osób, które kojarzą się z przeżytą traumatyczną sytuacją. Występują zaburzenia depresyjne oraz brak ochoty do życia. Jednocześnie przestajemy odczuwać radość życiową i satysfakcję z dokonywanych, drobnych sukcesów. Świat widzimy w czarnych barwach. Pojawiają się również kłopoty z koncentracją, koszmary senne oraz drażliwość.

Zobacz także:

5. Typy PTSD

Symptomy zespołu stresu pourazowego są podobne u wszystkich osób. Zaawansowany stan można rozpoznać po tym, że utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące. Wówczas można już mówić o chronicznym PTSD. Zespół stresu pourazowego może mieć również odroczony początek. Jego symptomy mogą wystąpić nawet 6 miesięcy po tragicznym wydarzeniu. Zdarza się, że PTSD ustępuje z czasem, może jednak towarzyszyć człowiekowi przez wiele lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze