Trwa ładowanie...

Jak zwalczać depresję?

Avatar placeholder
19.11.2023 20:55
Jak zwalczać depresję?
Jak zwalczać depresję? (123rf)

Depresja to zaburzenie nastroju – rozdrażnienie, bezradność, smutek, płaczliwość, ale także brak wiary we własne możliwości, poczucie winy oraz niekiedy również myśli samobójcze. Osoba chora na depresję nie ma motywacji do jakichkolwiek działań. Zdarza się, że nawet nie chce wychodzić z domu. Czy istnieją sposoby, aby zwalczyć depresję?

spis treści

Chorzy na depresję mają zaburzone myśli, gorzej się koncentrują i zaniedbują pracę oraz codzienne obowiązki. To wszystko wiąże się z narastającym stresem, przygnębieniem i pogłębieniem choroby. Jakie są sposoby, aby poradzić sobie z depresją? W walce z depresją może pomóc: Wysiłek fizyczny. Psychoterapia. * Wsparcie innych osób.

1. Wysiłek fizyczny a depresja

Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój. Nie tylko, gdy jesteśmy chorzy na depresję. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale również na całe nasze ciało. Co więcej, lepsza kondycja ciała wpływa na samopoczucie i samoocenę. Według badań, osoby cierpiące na depresję po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, wyraźnie poprawiła się psychika chorych. Pozytywne oddziaływanie aktywności fizycznej na umysł ma wpływ z uwalnianymi podczas wysiłku endorfinami – hormonami szczęścia. Co więcej, podczas ruchu uwalniają się substancje, które odpowiadają za wytwarzanie serotoniny. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie serotonina u osób chorych na depresję jest na zaniżonym poziomie.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
Dla osób chorych na depresję, ważne jest wsparcie bliskich osób
Dla osób chorych na depresję, ważne jest wsparcie bliskich osób

W przypadku osób chorych na depresję, ćwiczenia fizyczne powinny: Sprawiać choremu przyjemność. Być różnorodne. * Być nieskomplikowane i łatwe na początku – chory powinien móc wykonać każde ćwiczenie i nie zrazić się do niego. W przeciwnym razie, depresja może się pogłębić. Warto również, gdy osoba chora na depresję ćwiczy w towarzystwie bliskiej sobie osoby. Dzięki temu ma ona dodatkową świadomość, że nie jest ze swoją chorobą i wysiłkiem sama.

2. Wsparcie innych osób

W leczeniu depresji bardzo ważne jest wsparcie innych osób. Zaletami więzi z innymi ludźmi jest zachowanie radości z życia, poczucia sensu i zdrowia psychicznego. Grupa wsparcia może motywować do działania, wesprzeć w trudnych chwilach, w chwilach zwątpienia i bezsilności.

To musisz wiedzieć:

3. Psychoterapia

Pomoc psychoterapeuty może wspomóc spojrzenie na siebie, na swoje życie i problemy z innej strony. Istotna i skuteczna w leczeniu depresji jest także terapia poznawczo – behawioralna. Terapia ta ma na celu zmianę myślenia i patrzenia na świat, a co za tym idzie, pierwszym krokiem do poprawienia nastroju i psychiki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze