Na czym polega terapia fagowa?
Leczenie antybiotykami jest coraz mniej skuteczne. Na stosowane dotychczas antybiotyki bakterie powoli się uodparniają, a nowa generacja leków nie jest na razie dostępna. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie bakteriofagów. Eliminują one komórki bakteryjne, również te lekoodporne, dzięki odmiennemu mechanizmowi działania.
Zmniejszająca się skuteczność antybiotyków jest następstwem nadmiernego i nieodpowiedniego ich stosowania. Narastający problem związany z lekoopornością bakterii zmusił naukowców do szukania alternatywnych rozwiązań między innymi terapią fagową. W Polsce metoda ta jest jeszcze ciągle na etapie testów, jednak na świecie coraz częściej jest ona wykorzystywana w leczeniu pacjentów.
1. Bakteriofagi
Metoda ta opiera się na namnażaniu bakteriofagów. W organizmie człowieka fagi rozprzestrzeniają się do momentu zlikwidowania wszystkich bakterii. Bakteriofagi są bardzo skuteczne, potrafią zlikwidować bakterie, które są odporne na działanie antybiotyków. Wadą tego rozwiązania jest to, że terapia ta trwa znacznie dłużej od antybiotykoterapii. Standardowe leczenie antybiotykiem trwa około siedmiu dni, natomiast terapia fagowa może trwać nawet półtora miesiąca. Pamiętać należy jednak o tym, że badania ciągle trwają i w przyszłości czas trwania obu terapii zapewne będzie zbliżony.
2. Czy terapia fagowa jest bezpieczna?
Naukowcy analizują terapię fagową pod kątem bezpieczeństwa. Wykonuje się wiele badań, które mają stwierdzić, czy stosowanie tej metody jest całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Podczas testów zaobserwowano u niewielkiej części osób po zastosowaniu terapii fagowej minimalny spadek płytek krwi oraz podniesienie się poziomu transaminazy asparaginianowej (AST). Co bardzo istotne, nie zaobserwowano wpływu terapii na pracę nerek.
Objawy niepożądane występowały tylko u pacjentów, którym preparat podano w sposób doustny. Skarżyli się oni najczęściej na ból brzucha, nudności i brak apetytu. Rzadziej występującymi objawami były ból głowy, bóle mięśni, swędzenie skóry oraz podwyższona temperatura ciała.
Pamiętać jednak należy, że pacjenci biorący udział w testach w znacznej większości byli w stanie ciężkim lub bardzo ciężkim, ponieważ próby leczenia ich konwencjonalnymi metodami nie przyniosły efektu. Na chwilę obecną badania potwierdzają skuteczność terapii fagowej i brak znaczących efektów ubocznych. Liczba zaobserwowanych efektów ubocznych jest bardzo podobna jak w przypadku antybiotykoterapii.