Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie brać antybiotyki?

Avatar placeholder
27.06.2019 13:19
Jak bezpiecznie brać antybiotyki?
Jak bezpiecznie brać antybiotyki? (123rf)

Antybiotyki to ostateczna broń w walce z chorobą. Ich zadaniem jest zniszczenie bakterii, które są przyczyną choroby. Nie wystarczy jednak po prostu wziąć proszek, aby efekt był szybki i skuteczny. Należy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że działanie antybiotyku będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Antybiotyk to substancja chemiczna, która ma za zadanie pokonać bakterie, które wywołały chorobę. Jeżeli jednak nie będziemy przestrzegać zasad zażywania tego leku, jego działanie może okazać się zbyt słabe, aby nam pomóc. Jak zatem brać antybiotyki, aby ich siła była skuteczna? Jak brać antybiotyki bezpiecznie?

spis treści

1. Kiedy przyjmować antybiotyk?

Niektóre leki można brać bez względu na to, czy jesteśmy przed, czy po posiłku. Antybiotyk należy przyjmować na godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po nim. Jeżeli zbyt szybko przyjmiemy lek po posiłku bogatym w węglowodany, zmniejszą się substancje w nim zawarte. Antybiotyk więc może być wtedy nieskuteczny.

Antybiotyki można przyjmować w zależności od zaleceń lekarza
Antybiotyki można przyjmować w zależności od zaleceń lekarza (123RF)

2. Rozgryzać czy połykać?

Niektórzy mają zwyczaj rozgryzania leków, aby szybciej rozpuściły się w żołądku. Antybiotyku nie powinno się rozgryzać ani rozdrabiać. Co więcej, niektóre leki tego typu muszą trafić do żołądka w specjalnej osłonce. W przeciwnym razie zniszczy je kwas solny i lek również nie będzie skuteczny.

3. Czym popijać antybiotyk?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Antybiotyk należy popijać dużą ilością niegazowanej wody. Ważne, aby woda zawierała małą ilość soli mineralnych, które zmniejszają wchłanianie leku. Popijanie antybiotyku sokami cytrusowymi, mlekiem lub napojami mlecznymi może zmniejszyć wchłanianie leku nawet o 50 proc. Wszystko za sprawą dużej ilości wapnia, który wchodzi w reakcję z antybiotykiem. Nie oznacza to jednak, że podczas antybiotykoterapii nie powinniśmy spożywać napojów mlecznych. Możemy, ale 2 godziny przed lub 2 godziny po zażyciu leku.

4. O której przyjmować antybiotyk?

Antybiotyk należy przyjmować o stałej porze, w równych odstępach czasowych. Niektóre preparaty należy zażywać raz na dobę, inne dwa razy na dobę, a jeszcze inne trzy razy na dobę. Dzięki regularnemu przyjmowaniu antybiotyku i trzymaniu się wyznaczonej godziny, utrzyma się we krwi stały poziom leku. Wszelkie odstępstwa sprawiają, że leku będzie za mało i bakterie znów będą się rozmnażać, a tym samym zaczną wygrywać z lekiem. Antybiotyk możemy zażyć jeszcze do godziny po wyznaczonym terminie. Po tym czasie lepiej pominąć dawkę i przyjąć kolejną, o wcześniej planowanej porze. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie należy brać podwójnej dawki leku. Może to doprowadzić do działań ubocznych.

5. Antybiotyk a alkohol

Podczas antybiotykoterapii nie powinno się pić alkoholu. Wchodzi on bowiem w interakcje z lekiem, a co za tym idzie osłabia lub wręcz nasila jego wchłanianie. Może to doprowadzić do większych działań ubocznych. Biorąc antybiotyk, nie należy również zażywać żadnych preparatów żelaza, wapnia i na nadkwaśność żołądka. Co więcej, nie należy stosować witamin, gdyż są one jedynie pokarmem dla bakterii. Multiwitaminy możemy zacząć brać po skończonej antybiotykoterapii. Wzmocnią one organizm po chorobie.

6. Długość leczenia antybiotykami

Efekt brania antybiotyków możemy zaobserwować po kilku dniach. Nie należy jednak rezygnować z kuracji przy pierwszym ustąpieniu objawów choroby. Długość leczenia i brania leku wyznacza lekarz. Ukończenie antybiotykoterapii przed czasem może doprowadzić do ponownego rozwoju bakterii. Ponadto zarazki mogą uodpornić się na lek, który wcześniej prawie je zwalczył.

Musisz to wiedzieć

7. Działania niepożądane przy antybiotykoterapii

Podczas antybiotykoterapii człowiek jest osłabiony. Niekiedy jednak pojawiają się bardziej dotkliwe działania niepożądane – silna biegunka, wysypka, wymioty i bardzo duże osłabienie, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Rzadko zdarza się wstrząs anafilaktyczny, który objawia się dusznościami, obrzękiem języka lub krtani, bladością skóry, a nawet utratą przytomności. Jeżeli jednak dojdzie do takich objawów – należy natychmiast wezwać karetkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze