Trwa ładowanie...

Brak chęci do życia

Avatar placeholder
07.05.2019 08:25
Brak chęci do życia
Brak chęci do życia (123rf)

Depresja to bardzo ciężka choroba, która często odbiera chęć życia. Osoba chora ma niską samoocenę, złe samopoczucie, nie ma wiary we własne możliwości. Do czego może doprowadzić brak radości i ciągłe obwinianie się o wszystko? Jak nadać życiu sens w depresji?

spis treści

Choroba psychiczna jest trudna nie tylko dla osoby, która na nią zapadła, ale także dla całej jego rodziny i najbliższych. Większość osób nie wie, jak zachować się w stosunku do osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne. Nie wiedzą o czym i jak rozmawiać, jak pocieszać. W efekcie wiele osób odsuwa się od chorego i pozostawia go samemu sobie. A to jest jeszcze gorsze.

1. Jak rozpoznać depresję?

Depresja objawia się obniżonym nastrojem, spadkiem samooceny, niewiarą we własne możliwości, przygnębieniem, pesymistycznymi myślami, brakiem siły do jakichkolwiek działań. Niekiedy w depresji pojawiają się lęki o wszystko – o przyszłość, wyjście do sklepu, rozmowę z ludźmi, wykonanie jednego telefonu. Mogą się pojawić także zaburzenia snu, a także całkowite zaniechanie najprostszych czynności. Kiedy chory odczuwa, że jest niepotrzebny, że nic nie potrafi, może pojawić się brak chęci życia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Depresja jest trudna nie tylko dla chorego ale także i dla całej rodziny
Depresja jest trudna nie tylko dla chorego ale także i dla całej rodziny

2. Wsparcie bliskich przy depresji

Osoba cierpiąca na depresję potrzebuje wsparcia najbliższych. Czasami może tego nie okazywać, odsuwać się od nich, jednak nie oznacza to, że rzeczywiście ich nie potrzebuje. Osoba chora na depresję i pozbawiona wsparcia najbliższych może odczuwać bezradność i nie ma motywacji, aby cokolwiek zmienić. Takie działanie przejawia się brakiem sensu życia i myślami samobójczymi. Chory jest przeświadczony, że dla wszystkich jest jedynie ciężarem. Coraz większa rezygnacja z życia społecznego, odsuwanie się do własnej szarej i przygnębionej rzeczywistości sprawia, że osoba cierpiąca na to zaburzenie zamyka się w sobie i jest skupiona tylko i wyłącznie na negatywnych myślach. Będąc w takiej sytuacji, chory coraz częściej myśli o samobójstwie.

3. Pomoc z zewnątrz

To musisz wiedzieć:

Jeżeli chory nie podejmie leczenia, a najbliżsi odsuną się od niego, brak chęci życia może zakończyć się tragicznie. Samobójstwo to ostateczność, która dla chorego wydaje się jedynym rozwiązaniem wszystkich problemów.

Nie wszyscy jednak chorzy na depresję targają się na własne życie. Ważne jest, aby ich obserwować, reagować na sygnały, które wysyłają. Nie zawsze potrafią oni prosić o pomoc. Jednak jeżeli będziemy przy nich, wesprzemy ich w ciężkiej sytuacji, podkreślimy ich zalety i wyjaśnimy na spokojnie, że takie myślenie niczego nie rozwiąże, istnieje szansa, że chory odzyska motywację i chęć do podjęcia leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze