Samookaleczenie się w depresji
Jednym ze sposobów złagodzenia cierpienia psychicznego jest samookaleczenie. Jest to jeden z objawów depresji, który może być bardzo niebezpieczny w skutkach.
1. Czym jest samookaleczanie?
Samookaleczanie się należy do zachowań destrukcyjnych. Autoagresja to częsty, choć należący do skrajnych, objaw depresji. Chory widzi świat w czarnych barwach. Ma często zaniżoną samoocenę i nie radzi sobie z codziennymi trudnościami (jest apatyczny, zmęczony, zniechęcony). W takich sytuacjach szuka sposobu na rozwiązanie swoich problemów. Z emocjami może zechcieć radzić sobie w sposób destrukcyjny. Zadawanie sobie bólu może bowiem przynosić mu psychiczną ulgę i wewnętrzny spokój. Jest to jednak tylko uczucie czasowe, nasilające przy tym zaburzenia psychiczne. Pojawia się bowiem poczucie winy, a problemy stają się coraz poważniejsze. Samookaleczanie może również wynikać z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Zachowania autoagresywnesą częste u osób młodych, które w ten sposób chcą dorosłym zasygnalizować swoje problemy.
2. Inne działania autoagresywne
W grupie zachowań destrukcyjnych, oprócz samookaleczenia się, znajdują się ponadto: • zaburzenia odżywiania, • prowokowanie sytuacji niebezpiecznych, • świadome narażanie się na niebezpieczeństwo, • umniejszenie własnej wartości. Działania autoagresywne nie tylko pogłębiają problemy psychiczne, ale również wpływają na ciało. Mogą doprowadzić do groźnych powikłań i problemów zdrowotnych. Niezwykle istotne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania, które mają na celu złagodzenie objawów depresji, i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku zachowań autoagresywnych niezwykle istotna jest psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne depresji. Tylko takie połączenie terapeutyczne daje nadzieję na pozytywne efekty leczenia i poprawę samopoczucia chorego.