Trwa ładowanie...

Samookaleczenie się w depresji

 Agnieszka Gotówka
23.05.2017 16:39
Samookaleczenie się w depresji
Samookaleczenie się w depresji

Jednym ze sposobów złagodzenia cierpienia psychicznego jest samookaleczenie. Jest to jeden z objawów depresji, który może być bardzo niebezpieczny w skutkach.

spis treści
Samookaleczanie to bardzo ciężki objaw depresji
Samookaleczanie to bardzo ciężki objaw depresji

1. Czym jest samookaleczanie?

Samookaleczanie się należy do zachowań destrukcyjnych. Autoagresja to częsty, choć należący do skrajnych, objaw depresji. Chory widzi świat w czarnych barwach. Ma często zaniżoną samoocenę i nie radzi sobie z codziennymi trudnościami (jest apatyczny, zmęczony, zniechęcony). W takich sytuacjach szuka sposobu na rozwiązanie swoich problemów. Z emocjami może zechcieć radzić sobie w sposób destrukcyjny. Zadawanie sobie bólu może bowiem przynosić mu psychiczną ulgę i wewnętrzny spokój. Jest to jednak tylko uczucie czasowe, nasilające przy tym zaburzenia psychiczne. Pojawia się bowiem poczucie winy, a problemy stają się coraz poważniejsze. Samookaleczanie może również wynikać z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Zachowania autoagresywnesą częste u osób młodych, które w ten sposób chcą dorosłym zasygnalizować swoje problemy.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

2. Inne działania autoagresywne

W grupie zachowań destrukcyjnych, oprócz samookaleczenia się, znajdują się ponadto: • zaburzenia odżywiania, • prowokowanie sytuacji niebezpiecznych, • świadome narażanie się na niebezpieczeństwo, • umniejszenie własnej wartości. Działania autoagresywne nie tylko pogłębiają problemy psychiczne, ale również wpływają na ciało. Mogą doprowadzić do groźnych powikłań i problemów zdrowotnych. Niezwykle istotne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania, które mają na celu złagodzenie objawów depresji, i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku zachowań autoagresywnych niezwykle istotna jest psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne depresji. Tylko takie połączenie terapeutyczne daje nadzieję na pozytywne efekty leczenia i poprawę samopoczucia chorego.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.