Trwa ładowanie...

Leczenie depresji

Depresja nie mija po jednym dniu. Nie przechodzi też po tygodniu, a nawet po miesiącu. Niekiedy trwa znacznie dłużej. Pierwszą decyzją, która z początku wydaje się nam najtrudniejsza, jest wyciągnięcie ręki po pomoc. Może się jednak okazać, że w przypadku depresji może to być ostatnia deska ratunku, zanim wydarzy się tragedia. Jak leczyć tę chorobę?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

spis treści

Depresja to nie wymysł XXI wieku, to nie pretekst ludzi zmęczonych i zapracowanych, zestresowanym i lękliwych. Jest to realne zagrożenie, gdyż może doprowadzić nawet do śmierci. Nie chodzi tu bynajmniej o śmiertelną chorobę, której nie da się wyleczyć. Nad depresją można zapanować. Należy jednak we właściwym czasie zwrócić się po pomoc. Depresja bowiem to choroba zaburzenia nastroju, destrukcyjna siła, w której to my sami jesteśmy własnym wrogiem.

Bardzo ważne dla osób chorych na depresję jest wsparcie  najbliższych
Bardzo ważne dla osób chorych na depresję jest wsparcie najbliższych

1. Objawy depresji

  • poczucie winy,
  • niska samoocena,
  • kłopoty ze snem,
  • bóle głowy,
  • lęk,
  • niepokój,
  • brak apetytu,
  • przyrost lub utrata wagi. Brak odpowiedniego leczenia lub zrezygnowanie z jakiejkolwiek pomocy może skutkować rozwinięciem się choroby do tego stopnia, że pojawią się myśli samobójcze i całkowita bezradność. Dlatego należy leczyć depresję.

2. Metody leczenia depresji

W leczeniu depresji pomóc może: psychoterapia, leki farmakologiczne, fototerapia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna. W większości przypadków konieczne jest zażywanie leków. Pomocne w leczeniu depresji mogą się okazać także niektóre zioła, takie jak: szafran, dziurawiec, bazylia, * żeń–szeń. Ich działanie ma dobroczynny wpływ na przywrócenie właściwego poziomu takich hormonów jak serotonina i noradrenalina, które przy depresji ulegają obniżeniu. Zioła są także źródłem uspokojenia nerwów i lęków. Sprzyjają lepszej koncentracji, radzeniu sobie ze zmęczeniem, apatią i podnoszą motywację do działania.

3. Pomoc najbliższych

To musisz wiedzieć:

Niezrównaną moc w terapii depresji ma również wsparcie najbliższych. Osoba chora powinna widzieć, że nie jest sama, że ma pomoc rodziny. Jest to szczególnie ważne w przypadku nawrotu choroby. Osoba pozostawiona sama sobie może czuć większe załamanie psychiczne i bezsilność w walce z chorobą niż ta, która ma obok siebie ludzi, którzy ją wspierają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.