Trwa ładowanie...

Ból głowy

Ból głowy może występować samoistnie jako reakcja organizmu na stres, brak snu, zmianę pogody lub spożycie wina. W ramach samoistnego bólu głowy wyróżnia się migrenę i klasterowy ból głowy. Silny ból głowy może być również jednym z objawów poważnych chorób, takich jak guz mózgu czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"
spis treści

1. Przyczyny bólu głowy

Ból głowy pojawia się w odpowiedzi na podrażnienie m.in. mięśni, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, a także zębów czy ucha środkowego.

Bl głowy często występuje samiostnie
Bl głowy często występuje samiostnie (123RF)

Wyróżnia się następujące rodzaje bólu głowy:

  • samoistne, w tym migrenę i klastrowy ból głowy;

  • objawowe.

    2. Samoistny ból głowy

    Samoistny ból napięciowy można scharakteryzować jako tępy ból głowy. Najczęściej jest ulokowany po obu stronach głowy, ale może umiejscowić się punktowo i wtedy chory skarży się na ból z tyłu głowy, ból czoła lub ból skroni. Samoistny ból głowy może doskwierać przez kilka godzin, a w niektórych przypadkach utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy.

Przyczyny samoistnego bólu głowy są związane z trybem życia, jaki prowadzi chora osoba. Czynniki sprzyjające jego pojawieniu się to stres, przemęczenie i niewystarczająca liczba godzin snu. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany pogody i zanieczyszczenie środowiska. Nie bez znaczenia jest to, co chory je i pije – szkodliwe są: alkohol, czekolada, ser żółty i produkty spożywcze, które zawierają glutaminian sodu. W leczeniu samoistnego bólu głowy stosuje się leki na ból głowy.

3. Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Podstawowy jego objaw to ból oka, który z czasem rozprzestrzenia się na pół twarzy. Dodatkowe symptomy chorobowe to zatkany nos i łzawienie. Klasterowy ból głowy może zaatakować nawet w nocy. Zazwyczaj atak trwa kilkadziesiąt minut.

4. Migrena

Do wywołania migrenowego bólu głowy mogą przyczynić się niektóre składniki pokarmowe (wino, czekolada, ser żółty), przemęczenie, u kobiet menstruacja. Inna przyczyna migreny to zmiany warunków atmosferycznych. Migrena może pojawić się w odpowiedzi na zbyt długą ekspozycję na słońce. Najistotniejszy objaw migreny to ból jednostronny głowy. Zwiastunami migreny są mroczki przed oczami i zaburzenia widzenia, czyli tzw. aura. Migrena z aurą występuje rzadziej niż migrena zwykła. Z bólem głowy współwystępują inne dolegliwości, takie jak nudności poprzedzające wymioty, nadwrażliwość na hałas i światłowstręt.

Musisz to wiedzieć

5. Ból głowy jako objaw choroby

Ból głowy może być objawem wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, zapalenia opon mózgowych czy guza mózgu. W przypadku nadciśnienia pojawia się ból z tyłu głowy. Jeżeli chory nie podejmie leczenia, może dojść do udaru lub zawału serca. Dla zapalenia opon mózgowych charakterystyczny jest silny ból głowy, któremu współtowarzyszy wysoka temperatura ciała i sztywność karku. Ból wywołany przez guza mózgu najczęściej doskwiera w godzinach porannych. Wraz ze wzrostem nowotworu pojawiają się inne symptomy: problemy z widzeniem, drgawki i niedowład kończyn.

Ból głowy może występować jako objaw chorób zębów i chorób oczu (na przykład jaskry – wówczas pojawia się przewlekły ból głowy). Silny ból głowy wraz z gorączką jest typowy dla infekcji oraz zwyrodnień kręgosłupa szyjnego, w przebiegu których występują zawroty głowy. Jeżeli osoby z chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym przedawkują leki, objawem może być także ból głowy. Na tę dolegliwość mogą skarżyć się osoby, które nadużywają leków przeciwbólowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.