Trwa ładowanie...

Ból głowy

Ból głowy
Ból głowy (123rf)

Ból głowy może występować samoistnie jako reakcja organizmu na stres, brak snu, zmianę pogody lub spożycie wina. W ramach samoistnego bólu głowy wyróżnia się migrenę i klasterowy ból głowy. Silny ból głowy może być również jednym z objawów poważnych chorób, takich jak guz mózgu czy nadciśnienie tętnicze.

spis treści

1. Przyczyny bólu głowy

Ból głowy pojawia się w odpowiedzi na podrażnienie m.in. mięśni, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, a także zębów czy ucha środkowego.

Bl głowy często występuje samiostnie
Bl głowy często występuje samiostnie (123RF)
Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

Wyróżnia się następujące rodzaje bólu głowy:

  • samoistne, w tym migrenę i klastrowy ból głowy;

  • objawowe.

    2. Samoistny ból głowy

    Samoistny ból napięciowy można scharakteryzować jako tępy ból głowy. Najczęściej jest ulokowany po obu stronach głowy, ale może umiejscowić się punktowo i wtedy chory skarży się na ból z tyłu głowy, ból czoła lub ból skroni. Samoistny ból głowy może doskwierać przez kilka godzin, a w niektórych przypadkach utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy.

Przyczyny samoistnego bólu głowy są związane z trybem życia, jaki prowadzi chora osoba. Czynniki sprzyjające jego pojawieniu się to stres, przemęczenie i niewystarczająca liczba godzin snu. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany pogody i zanieczyszczenie środowiska. Nie bez znaczenia jest to, co chory je i pije – szkodliwe są: alkohol, czekolada, ser żółty i produkty spożywcze, które zawierają glutaminian sodu. W leczeniu samoistnego bólu głowy stosuje się leki na ból głowy.

3. Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Podstawowy jego objaw to ból oka, który z czasem rozprzestrzenia się na pół twarzy. Dodatkowe symptomy chorobowe to zatkany nos i łzawienie. Klasterowy ból głowy może zaatakować nawet w nocy. Zazwyczaj atak trwa kilkadziesiąt minut.

4. Migrena

Do wywołania migrenowego bólu głowy mogą przyczynić się niektóre składniki pokarmowe (wino, czekolada, ser żółty), przemęczenie, u kobiet menstruacja. Inna przyczyna migreny to zmiany warunków atmosferycznych. Migrena może pojawić się w odpowiedzi na zbyt długą ekspozycję na słońce. Najistotniejszy objaw migreny to ból jednostronny głowy. Zwiastunami migreny są mroczki przed oczami i zaburzenia widzenia, czyli tzw. aura. Migrena z aurą występuje rzadziej niż migrena zwykła. Z bólem głowy współwystępują inne dolegliwości, takie jak nudności poprzedzające wymioty, nadwrażliwość na hałas i światłowstręt.

Musisz to wiedzieć

5. Ból głowy jako objaw choroby

Ból głowy może być objawem wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, zapalenia opon mózgowych czy guza mózgu. W przypadku nadciśnienia pojawia się ból z tyłu głowy. Jeżeli chory nie podejmie leczenia, może dojść do udaru lub zawału serca. Dla zapalenia opon mózgowych charakterystyczny jest silny ból głowy, któremu współtowarzyszy wysoka temperatura ciała i sztywność karku. Ból wywołany przez guza mózgu najczęściej doskwiera w godzinach porannych. Wraz ze wzrostem nowotworu pojawiają się inne symptomy: problemy z widzeniem, drgawki i niedowład kończyn.

Ból głowy może występować jako objaw chorób zębów i chorób oczu (na przykład jaskry – wówczas pojawia się przewlekły ból głowy). Silny ból głowy wraz z gorączką jest typowy dla infekcji oraz zwyrodnień kręgosłupa szyjnego, w przebiegu których występują zawroty głowy. Jeżeli osoby z chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym przedawkują leki, objawem może być także ból głowy. Na tę dolegliwość mogą skarżyć się osoby, które nadużywają leków przeciwbólowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze