Trwa ładowanie...

Migrena z aurą

Migrena z aurą
Migrena z aurą

Migrena z aurą to bóle migrenowe, które są poprzedzone objawami neurologicznymi: zaburzeniami widzenia, huśtawkami nastroju, zaburzeniami wypróżniania się i oddawania moczu. Do występowania bólu migrenowego są predysponowane osoby, których krewni cierpieli lub cierpią z powodu migrenowego bólu głowy; w pozostałych przypadkach migrena z aurą to reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne: stres lub zmiany pogody. W leczeniu migreny ważne jest zidentyfikowanie czynnika drażniącego oraz stosowanie leków przeciwbólowych.

spis treści

1. Co to jest migrena z aurą?

Migrena należy do grupy chorób neurologicznych. Z migrenowym bólem głowy boryka się jedna na dziesięć osób, najczęściej jest to kobieta w przedziale wiekowym 25-50 lat. Napad bólu migrenowego może trwać kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. Jeżeli przed bólem głowy pojawiają się takie objawy jak problemy ze wzrokiem (mroczki przed oczami, a nawet zmniejszenie ostrości widzenia), a także mrowienie w kończynach i ich niedowład, mamy do czynienia z migreną z aurą.

Migrena z aurą to choroba neurologiczna
Migrena z aurą to choroba neurologiczna (123RF)

2. Przyczyny migreny z aurą

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Migrena może zaistnieć samoistnie albo jako reakcja na czynniki zewnętrzne, na które pacjent jest uwrażliwiony, takie jak stres i niektóre pokarmy lub składniki pokarmowe (na przykład czerwone wino czy żółty ser). Migrena może pojawić się po dłuższym niż zazwyczaj śnie albo na skutek zmian pogodowych. Ból migrenowy u kobiet może być odpowiedzią na menstruację. Wskutek oddziaływania czynników prowokujących migrenę w organizmie jest wydzielana serotonina, która powoduje skurcz naczyń mózgowych. Kiedy serotonina rozpada się, naczynia rozszerzają się, co skutkuje bólem głowy. Domniemywa się, że w grupie ryzyka zachorowania na migrenę są osoby, których bliscy borykają się z migrenowym bólem głowy. Mówi się zatem o genetycznych predyspozycjach do występowania migreny.

Jak przetrwać w ciąży z migreną?
Jak przetrwać w ciąży z migreną? [6 zdjęć]

Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostra, pulsująca bolesność po jednej lub obu stronach głowy.

zobacz galerię

3. Objawy migreny z aurą

Zazwyczaj migrena z aurą przebiega w ten sam sposób. Na kilka godzin przed bólem migrenowym chory może mieć problemy ze skoncentrowaniem się, wahania nastroju, skarżyć się na potliwość, zaburzenia defekacji i mikcji. Są to tzw. zwiastuny objawowe. Następnie występuje aura (objawy neurologiczne), dalej ból głowy. Jest to ból w okolicy skroni i czoła, który pojawia się nagle albo sukcesywnie narasta. Objawy towarzyszące bólowi migrenowemu to nudności i wymioty, brak apetytu, wrażliwość na hałas i światłowstręt. Gdy dolegliwości bólowe ustąpią, pacjent jest zmęczony i senny.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie migreny z aurą

Aby zapobiec bólowi migrenowemu, najlepiej unikać czynników, które go wywołują, a gdy migrena już nadejdzie, sięgnąć po lek na ból głowy. Jeśli pojawiają się wymioty, warto zażyć środek o działaniu przeciwwymiotnym. Natomiast jeżeli wskazane leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy zażyć leki pochodne alkaloidów sporyszu o właściwościach naczynioskurczowych. Aby przeciwdziałać powrotom migreny, stosuje się (zgodnie z zaleceniem lekarza) leki blokujące receptory beta-adregerniczne. Osoby skarżące się na ciągły ból głowy powinny zażywać leki przeciwdepresyjne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze