Trwa ładowanie...

Jak unikać ataków migreny?

Jak unikać ataków migreny?
Jak unikać ataków migreny? (123rf)

Migrenę można scharakteryzować jako silny i pulsujący ból głowy. Na migrenowe bóle głowy dwukrotnie częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. Jako przyczyny bólu migrenowego wskazuje się m.in. picie czerwonego wina, wrażliwość na zmiany ciśnienia atmosferycznego i spadek poziomu glukozy we krwi. Przed atakiem migreny pojawiają się zaburzenia widzenia i nadwrażliwość na hałas. Jak leczyć migrenę?

spis treści

1. Przyczyny migreny

Na bóle migrenowe narażone są głównie osoby młode, migrena rzadko dotyka osoby starsze, po 60. roku życia. Nie istnieje jedna przyczyna migreny; u każdego pacjenta z grupy osób cierpiących na migrenowy ból głowy może ją wywołać inny czynnik. Rozpoznanie przyczyny migreny pomoże zapobiec nawrotom choroby, ponieważ wyeliminujemy czynnik, który ją wywołuje. Ból głowy pojawia się na skutek spożywania alkoholu (głównie czerwonego, wytrawnego wina) i braku aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. U niektórych osób migrena pojawia się w odpowiedzi na stres i przemęczenie wywołane pracą przed ekranem komputera.

Przyczyn migreny jest bardzo wiele
Przyczyn migreny jest bardzo wiele (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Na bóle migrenowe mają również wpływ zmienne warunki pogodowe (zwłaszcza ciśnienie atmosferyczne). Przyczyną bólu migrenowego może być fetor w źle przewietrzonym pomieszczeniu lub zapach benzyny na stacji benzynowej. Ból migrenowy mogą wywołać potrawy, których składnikiem są warzywa, takie jak cebula i pomidory, makarony z sosem przygotowanym z sera pleśniowego oraz napoje, na przykład kawa. Do przyczyn migreny zalicza się również spadek glukozy we krwi. Powodem bólu migrenowego może być niewłaściwa pozycja kręgosłupa szyjnego w czasie snu, jeśli śpimy na zbyt wysokiej poduszce.

2. Objawy migreny

Podstawowym objawem migreny jest silny ból głowy. Na początku pojawia się ból nad skronią, który z upływem czasu przechodzi w ból całej głowy. Pulsujący ból głowy może trwać kilka godzin, ale zdarzają się przypadki, że ustępuje dopiero po upływie kilku dni. Zanim pojawi się ból głowy, migrena sygnalizuje swoje przyjście. Chory z niepokojem stwierdza, że ma problemy z widzeniem i słyszeniem: przed oczami pojawiają się mroczki i drga mu powieka, a w uszach słyszy szum. Chora osoba uskarża się na ogólne złe samopoczucie. Jest nadwrażliwa na hałasy i zapachy. Ma nudności i zaburzenia łaknienia. Przed nadejściem bólu migrenowego pojawia się wrażenie pulsowania w głowie.

Jak przetrwać w ciąży z migreną?
Jak przetrwać w ciąży z migreną? [6 zdjęć]

Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostra, pulsująca bolesność po jednej lub obu stronach głowy.

zobacz galerię

3. Jak leczyć migrenę?

Nie istnieje lek na migrenę, ale gdy pojawią się bóle migrenowe, warto zastosować domowe sposoby na ból głowy. Gdy przyczyną dolegliwości jest spadek poziomu glukozy, należy sięgnąć po słodką (najlepiej owocową) przekąskę (na przykład banana). Na czas dolegliwości bólowych warto położyć się do łóżka w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu i zasunąć zasłony lub zaciągnąć rolety ze względu na światłowstręt. Ponadto można posiłkować się metodami medycyny ludowej, czyli przygotowywać napary ziołowe, na przykład wyciąg z rumianku. Ukojenie przyniesienie wdychanie olejków do aromaterapii lub nacieranie nimi skroni, na przykład olejkiem z mięty pieprzowej.

Musisz to wiedzieć

Wzorem babć do uśmierzenia bólu można wykorzystać plastry surowego ziemniaka, które należy ułożyć na skroniach. Atak migreny powinien złagodzić również okład z lodu na czoło. W przypadku migreny (jak w większości dolegliwości bólowych) można zażyć leki przeciwbólowe, na przykład tabletki na ból głowy. Jeżeli jednak wskazane sposoby nie pomogą, należy umówić się na wizytę w gabinecie lekarskim. Pozostałe metody walki z bólem migrenowym to zabiegi akupunktury i akupresury.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze