Trwa ładowanie...

Wskazania do przeprowadzenia rezonansu głowy

Wskazania do przeprowadzenia rezonansu głowy
Wskazania do przeprowadzenia rezonansu głowy

Rezonans magnetyczny głowy pozwala ocenić stan tkanki mózgowej. Jest to badanie bezbolesne i bezpieczne. Zaleca się je osobom, które cierpią z powodu silnego i nawracającego bólu głowy, pacjentom z podejrzeniem nowotworu mózgu. Rezonans magnetyczny wykonuje się również po urazach głowy.

spis treści

1. Co to jest rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy dzięki wysokiej rozdzielczości umożliwia ocenę tkanki mózgowej. Wynikiem badania jest obraz istoty białej, istoty szarej i naczyń wewnątrzczaszkowych (aby poprawić jego jakość podaje się bezpieczny środek kontrastujący, który po rezonansie jest wydalany z organizmu). Jest to badanie dokładne – ukazuje mózg w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej.

Rezonans magnetyczny ocenia stan tkanki mózgowej
Rezonans magnetyczny ocenia stan tkanki mózgowej (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Rezonans wykonuje się, gdy tomografia komputerowa głowy nie pozwoliła na postawienie diagnozy. W czasie badania pacjent nieruchomo leży na plecach z głową skierowaną ku tunelowi magnesu, do którego czasowo zostaje wprowadzony. Ma kontakt wzrokowy i słuchowy z lekarzem. Rezonans magnetyczny głowy to badanie bezbolesne, które nie wpływa na stan zdrowia. Nie stwierdzono po nim żadnych skutków ubocznych. Jest bezpieczny, ponieważ nie wytwarza szkodliwego promieniowania. Sekwencja rezonansu magnetycznego trwa maksymalnie 10 minut.

2. Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego głowy obejmuje zastosowanie się do kilku wytycznych. Pacjent powinien:

nawodnić organizm, wypijając 1 litr płynu, jeśli planowane jest podanie środka kontrastującego,

• zrezygnować z makijażu (kosmetyki zawierają drobiny metali, które mogłyby zafałszować obraz) i układania fryzury z wykorzystaniem lakieru do włosów,

• przyjść na badanie na czczo,

• założyć luźne ubranie bez metalowych elementów typu guzik i suwak,

• zrezygnować z biżuterii,

• poinformować lekarza o metalowych implantach zębów, jeśli takowe posiada.

Urazy głowy u dzieci – kiedy udać się do lekarza?
Urazy głowy u dzieci – kiedy udać się do lekarza? [6 zdjęć]

Czy wiesz, jak się zachować, kiedy twoje dziecko dozna urazu głowy? Czy masz pewność, że potrafisz rozpoznać

zobacz galerię

3. Kiedy zrobić rezonans magnetyczny głowy?

Wskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy jest nowotwór mózgu, który trudno ocenić w innych badaniach, guz rdzenia kręgowego (badanie pomaga go zlokalizować), a także choroba Alzheimera. Badanie wykonuje się również wtedy, gdy podejrzewa się stwardnienie rozsiane. Rezonans magnetyczny służy diagnostyce okolic przysadki mózgowej i oczodołu. Badanie to umożliwia wykrycie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu oraz zaburzeń neurologicznych, których przyczynę trudno stwierdzić, takich jak migrenowe bóle głowy.

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się w rozszczepach czaszkowo-mózgowych i rozdwojeniu rdzenia. Warto poddać się temu badaniu po urazie głowy, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia rozległych uszkodzeń. Wskazaniem do rezonansu są również choroby o charakterze naczyniowym; umożliwia on stwierdzenie niedokrwienia mózgu, które może doprowadzić do udaru. Czasami lekarz zleca przeprowadzenie rezonansu magnetycznego głowy, aby ustalić przyczynę silnego i nawracającego bólu tej części ciała.

Musisz to wiedzieć

4. Przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego

Badania rezonansem magnetycznym nie wykonuje się u:

• osób z wszczepionym rozrusznikiem serca (pole magnetyczne mogłoby zakłócić jego pracę),

• osób z metalicznym ciałem obcym, na przykład implantem, stabilizatorem czy sztucznym stawem (na skutek oddziaływania pola magnetycznego mogłoby zmienić położenie i uszkodzić narządy wewnętrzne),

• kobiet z metalową antykoncepcyjną wkładką wewnątrzmaciczną,

• kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze