Klasterowy ból głowy
Klasterowy ból głowy, nazywany zespołem Hortona, to ból o najwyższym natężeniu. Ten jednostronny ból głowy pojawia się nagle. Napady bólu głowy mogą powtarzać się nawet kilkakrotnie w ciągu dnia i trwać kilka miesięcy. Przyczyną klasterowego bólu głowy może być spożywanie alkoholu. Leczenie nieinwazyjne polega na zażywaniu leków steroidowych, zaś inwazyjne na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.
1. Czym jest klasterowy ból głowy?
Klasterowym bólem głowy określa się ból głowy o największym natężeniu. Jest on chorobą samą w sobie, nie stanowi objawu innych schorzeń, więc należy do grupy dolegliwości pierwotnych. Z powodu klasterowego bólu głowy najczęściej cierpią mężczyźni pomiędzy 20. a 50. rokiem życia. Swoją nazwę klasterowy ból głowy zawdzięcza częstotliwości pojawiania się w grupach napadowych, tzw. klasterach. Inne nazwy tej dolegliwości to zespół Hortona lub histaminowy ból głowy.
2. Przyczyny klasterowego bólu głowy
Dotychczas nie ustalono przyczyny klasterowego bólu głowy. Można jednak wskazać czynniki, które prowokują wystąpienie tej dolegliwości. Wśród nich znajduje się alkohol. Osoby, których krewni chorowali na klasterowy ból głowy, także znajdują się w grupie ryzyka rozwoju tej dolegliwości.
3. Objawy klasterowego bólu głowy
Dla klasterowego bólu głowy charakterystyczny jest jednostronny ból głowy, który każdorazowo występuje tylko po jednej (niemal zawsze tej samej) stronie głowy. Ból głowy pojawia się nagle, bardzo często w nocy w trakcie snu. Wówczas trwa około kwadransa. Klasterowy ból głowy nie jest jednorazowy – chorzy skarżą się nawet na 8 takich dolegliwości w ciągu doby. Okres ataków jednostronnego bólu głowy może trwać nawet kilka miesięcy. Często po okresie bezobjawowym napady bólu głowy powracają.
Klasterowego bólu głowy nie poprzedzają objawy zwiastujące. Można go scharakteryzować jako palący ból głowy, wrażenie kłucia lub palenia. Zespół Hortona jest bardzo intensywny, co niejednokrotnie prowadzi do nieracjonalnych zachowań chorych osób (aktów agresji lub prób samobójczych). W związku z tym, że ból jest ulokowany w okolicy unerwienia nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za czucie twarzy, ból może umiejscowić się za gałką oczną lub przy skroni.
Klasterowemu bólowi głowy mogą towarzyszyć takie dolegliwości oczu i nosa jak łzawienie, obrzęk powiek i przekrwienie spojówek oraz zatkany nos lub wydzielina z niego. Po tej stronie głowy, gdzie zlokalizowany jest ból, może wystąpić objaw Hornera, czyli zwężenie źrenicy i szpary powieki, a także zapadnięcie się gałki ocznej.
Musisz to wiedzieć
4. Leczenie klasterowego bólu głowy
Istnieją cztery metody leczenia klasterowego bólu głowy – są to sposoby nieinwazyjne i inwazyjne. Wśród nich można wskazać:
wdychanie czystego tlenu w walce z napadem bólu głowy;
przyjmowanie leków steroidowych i soli sodowej kwasu walproinowego, które mają pomóc przerwać okres bólu i zapobiegać kolejnym napadom;
ostrzykiwanie zwoju nerwu trójdzielnego jedną z trzech substancji: glicerolem, alkoholem lub lidokainą, aby osłabić jego aktywność;
leczenie chirurgiczne i naświetlanie.