Trwa ładowanie...

Ból głowy czy migrena – jak odróżnić?

Ból głowy czy migrena – jak odróżnić?
Ból głowy czy migrena – jak odróżnić? (123rf)

Bywa, że terminów migrena i ból głowy używamy wymiennie, nie znając specyfiki tych dwu dolegliwości, które w gruncie rzeczy istotnie różnią się miedzy sobą przebiegiem i natężeniem bólu. Warto zapamiętać, że bóle migrenowe poprzedzają objawy zwiastujące ich nadejście oraz że ból głowy obejmuje całą czaszkę, zaś migrena tylko jedną stronę głowy.

spis treści

1. Objawy migreny

Kilka dni przed atakiem migreny możemy skarżyć się na przemęczenie, co może objawiać się zwiększoną częstotliwością ziewania. Na tym etapie poprzedzającym ból głowy towarzyszy nam zwiększone pragnienie. Bywa, że u pacjenta można zaobserwować zmianę nastroju.

Migrena może być skutkiem przemęczenia
Migrena może być skutkiem przemęczenia (123RF)

2. Migrena z aurą

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Dla migreny charakterystyczne jest występowanie tzw. aury. Wówczas mówi się o migrenie z aurą. Aura to grupa objawów neurologicznych, których doświadczamy na kilka chwil przed atakiem migrenowego bólu głowy. Wśród objawów migreny z aurą znajdują się problemy z widzeniem – chory może widzieć jasne plamki albo mieć mroczki przed oczami. Ponadto może u niego wystąpić drętwienie kończyn górnych i dolnych. Po upływie godziny miejsce tych symptomów zajmuje ból głowy.

3. Ból głowy i mdłości

Typowym objawem dla migreny są również nudności, które nie występują w przypadku „zwykłego” bólu głowy. Zdarza się, że pojawiają się również dolegliwości związane z układem pokarmowym, to znaczy wymioty i biegunka.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

4. Migrena oczna

W przebiegu migreny chory może uskarżać się na zaburzenia wzroku – widzi on niezbyt wyraźnie. Brak ostrości widzenia to wynik zmiany przepływu krwi w mózgu. W czasie etapu objawów neurologicznych albo już wtedy, gdy zaatakuje migrenowy ból głowy, może pojawić się również dziwne wrażenie kłucia szpilek w kończynach górnych i dolnych, jak również w obszarze twarzy. Osoby cierpiące z powodu migreny są nadwrażliwe na dźwięki, a w szczególności na hałas. Charakteryzują się wzmożoną wrażliwością na światło (światłowstręt) i dotyk. Dolegliwości te są wynikiem nadaktywności korzenia mózgu odpowiedzialnego za to, które czynniki wywołują ból migrenowy. Dlatego też wskazane jest, aby na czas dolegliwości bólowych osoby z migreną pozostawały w zacienionym, odizolowanym pomieszczeniu.

Musisz to wiedzieć

5. Jednostronny ból głowy

Jeśli cierpimy na „zwykły” ból głowy, to odczuwamy ból całej głowy. Z kolei w przypadku migrenowego bólu głowy jest inaczej: wówczas występuje jednostronny ból głowy. Dla migreny charakterystyczny jest pulsujący ból, który nasila się w czasie wykonywania codziennych obowiązków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.