Trwa ładowanie...

Migrena a nudności

Avatar placeholder
30.05.2017 18:13
Migrena a nudności
Migrena a nudności

Nie każdy wie, ale przyczyny nudności nie zawsze związane są z niestrawnością czy zatruciem. Nudności mogą świadczyć o zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego, a w niektórych przypadkach nawet o zawale mięśnia sercowego. Napięciowy ból głowy także może być przyczyną pojawienia się nudności, podobnie jak migrena. Na dodatek nudności mogą być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków.

Nudnościami nazywamy nieprzyjemne uczucie w żołądku połączone najczęściej z potrzebą zwymiotowania. Często towarzyszą mu także inne objawy, takie jak blada skóra, przyspieszony rytm serca, ślinotok. Nudności mogą wystąpić z wielu różnych przyczyn.

1. Przyczyny pojawiania się nudności

Jak już wspomniano, nudności mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn. Można wyróżnić nudności związane z chorobami układu pokarmowego.

W parze z migreną często występują wymioty
W parze z migreną często występują wymioty (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Najczęściej charakteryzują się one:

  • Bardzo silnym bólem brzucha, bólem głowy, który swoimi objawami przypomina napięciowy ból głowy, mdłościami, wymiotami, a także wzdęciami i biegunką. Takie objawy świadczą najczęściej o zatruciu pokarmowym.

  • Wystąpieniem bardzo ostrej biegunki, która może świadczyć o zakażeniu żołądkowo-jelitowym.

  • Dolegliwościami bólowymi związanymi z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego czy trzustki, które charakteryzują się silnym bólem brzucha. Ból ten sprawia, że chory leży z podkurczonymi nogami i odczuwa napinanie mięśni brzucha przy jego dotykaniu. Pojawia się też zatrzymanie gazów i stolca. Wtedy objawy pasują do tzw. „ostrego brzucha”.

  • Pojawianiem się na czczo i ustępowaniem po jedzeniu. Wtedy można najczęściej mówić o wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Warto wiedzieć, że nudności mogą być też klasycznym objawem przejedzenia. Towarzyszą im wtedy bardzo często takie objawy jak ospałość i uczucie ciężkości. Może się pojawić także zgaga, odbijanie i gazy. Nudności mogą mieć także swoje źródło w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Mogą świadczyć o chorobie niedokrwiennej serca, zawale mięśnia sercowego, a nawet o udarze mózgu. W tym ostatnim przypadku, poza nudnościami, mogą pojawić się także zawroty i bóle głowy, które swoimi objawami mogą przypominać napięciowe bóle głowy.

Nudności mogą wystąpić także w przypadku urazu głowy, gdzie nie musi dojść do złamania kości czaszki. Kiedy pojawia się ostry ból głowy o nagłym początku połączony z zaburzeniami świadomości i nudnościami, może to świadczyć o krwotoku śródczaszkowym. Bardzo często także zapalenie błędnika może być z nimi połączone. Wtedy dodatkowo pojawiają się zawroty głowy, oczopląs, a objawy nasilają się podczas ruchu. Warto zwrócić uwagę na sytuacje, w których pojawiają się bóle głowy, a później nudności. Bóle głowy często są poprzedzone aurą i światłowstrętem. Pojawienie się takich objawów może świadczyć o migrenie, która może być powodem nudności i może z nimi współistnieć.

Musisz to wiedzieć

Przyczynami nudności mogą być także choroby endokrynologiczne i metaboliczne, takie jak tarczyca, mocznica, kwasica ketonowa. Także ciąża jest bardzo często przyczyną regularnie pojawiających się nudności. Występują one zazwyczaj rano na początku ciąży i ustępują samoistnie.

Niezależnie od powodu pojawienia się nudności, najlepszym i polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady lekarskiej. To lekarz jest w stanie dokładnie zdiagnozować przyczyny pojawiania się nudności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze