Migrena w ciąży – jak zapanować nad bólem?
Występowanie migreny podczas ciąży to nie rzadkość. Cierpi na nią wiele przyszłych mam. Pomimo dokuczliwych dolegliwości pamiętaj, aby nie stosować dowolnych środków, które mogłyby być niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Istnieje jednak kilka leków NLPZ takich, jak Migea z kwasem tolfenamowym i Panadol z paracetamolem, które w porozumieniu z lekarzem można stosować maksymalnie do ostatniego trymestru ciąży. Podpowiadamy, jak dobrać metodę leczenia migreny.
1. Migea i Panadol– czy stosować leki podczas ciąży?
To bardzo ważne, aby szczegółowo czytać ulotki, dołączone do lekarstw. Niezależnie od tego, czy chodzi o Panadol, czy lek Migea, skład leków powinien być dokładnie sprawdzony pod kątem twojego bezpieczeństwa. Unikniesz dzięki temu potencjalnych powikłań lub skutków ubocznych.
Należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym ciążę i konsultować z nim zarówno wszystkie dolegliwości, jak i leki, które planujesz zażyć. Nie powinnaś brać żadnych środków bez konsultacji z lekarzem! W tym szczególnym okresie, bardzo wiele leków jest niebezpiecznych dla kobiety oraz płodu i mogłoby wywołać komplikacje, a nawet zaszkodzić dziecku.
2. Skonsultuj się z lekarzem
Nowością na polskim rynku jest lek bez recepty, który zawiera kwas tolfenamowy - substancję, która wykorzystywana jest w specjalistycznych terapiach migreny. Zawarty jest w leku na migrenę Migea. Skład jednej tabletki to 200 mg kwasu. Migea to lek, który możesz stosować do ostatniego trymestru ciąży, jednak wyłącznie po porozumieniu z lekarzem i tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Podobnie jest w przypadku Panadolu, zawierającym paracetamol, który można stosować od 4 miesiąca ciąży, w trakcie karmienia oraz u noworodków.
Podczas ataku migreny możesz także wmasować w skronie leczniczą mieszankę ziołową Amol. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, jednak wyłącznie przy stosowaniu zewnętrznym. Nie należy zażywać go doustnie.
Niezależnie od tego, czy twój lekarz zaleci ci lek na migrenę Migea, Panadol, czy lek z paracetamolem lub inne środki, sięgaj po nie tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Zanim zażyjesz lek, możesz wypróbować kilka trików, które być może pomogą ci pozbyć się bólu głowy.
3. Alternatywne metody w leczeniu migreny
- Upewnij się, że śpisz wystarczająco długo oraz masz odpowiednią ilość odpoczynku.
- Podczas ataku migreny usiądź lub połóż się w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu.
- Otwórz okno.
- Połóż na czole zimny okład, a stopy umieść w wodzie z lekko ciepłą wodą.
- Weź ciepłą, ale nie gorącą kąpiel.
- Poproś partnera o wykonanie masażu głowy.
- Pij dużą ilość wody i dbaj o odpowiednią dietę.
- Wykonaj kilka rozluźniających ćwiczeń lub idź na krótki spacer.
- Przed snem wypij filiżankę melisy lub naparu z bratka.
Ciąża to specyficzny czas, w którym odczuwa się wiele dolegliwości, a migrena jest bardziej dokuczliwa, niż kiedykolwiek. Jeśli czujesz silny ból, skontaktuj się z lekarzem i poproś o wskazanie leków, które możesz zażyć. Nie sięgaj po nie na własną rękę!