Trwa ładowanie...

Stres a nerwica

Avatar placeholder
06.06.2017 09:50
Stres a nerwica
Stres a nerwica

Rozwój nerwicy najczęściej związany jest z sytuacjami stresowymi. Na tym tle powstają lęki, fobie, zaburzenia adaptacyjne, neurastenia. Towarzyszą temu zaburzenia somatyczne, do których zaliczymy: przyspieszony oddech, bóle głowy, kołatanie serca, napięcie mięśni itp. W stanach wzmożonego napięcia może pomóc Nerwonal.

spis treści
Nerwica jest powiązana ze stresem
Nerwica jest powiązana ze stresem

1. Zaburzenia związane z nerwicą

Zaburzenia nerwicowe powstają, jeśli jednostka miała do czynienia z traumatycznymi przeżyciami (może to być śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata stałego dochodu itd.). Bardzo często zaburzenia nerwicowe ustępują same. Jeżeli jednak negatywne odczucia nasilają się, warto poszukać specjalistycznej pomocy. Zaburzenia nerwicowe mogą przybierać wielorakie objawy i formy, np. paniczny lęk, fobia, nerwica natręctw, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia adaptacyjne, nerwica żołądka, tiki nerwowe, neurastenia, zespoły depersonalizacji itp.

2. Typowe oznaki nerwicy wywołanej przez stres

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Nerwica wywołana przez stres opiera się na tym, co widzimy, przeżywamy oraz w jaki sposób myślimy i interpretujemy konkretne wydarzenia z naszego życia. Na tle tych procesów pojawiają się napady paniki, oziębłość seksualna, kłopoty z zasypianiem. Współwystępować mogą symptomy somatyczne – drżenie rąk, nadmierna potliwość, przyspieszone bicie serca, zawroty i bóle głowy, dolegliwości kręgosłupa. Po wpływem różnych bodźców objawy nerwicy mogą się nasilić.

3. Czym jest załamanie nerwowe?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nerwica to schorzenie przewlekłe. Dlatego też chwilowe obniżenie nastroju lub jednorazowy atak paniki nie świadczą jeszcze, że jesteśmy chorzy. Zaburzenia lękowe są w stanie odebrać całą radość życia. Są przyczyną kłopotów na tle społecznym, zawodowym i rodzinnym. Jednocześnie wzmacniają brak satysfakcji, napady lęku, obniżenie aktywności. Pewne reakcje psychiczne wynikają z traumatycznych przeżyć (np. rozwód z wieloletnim partnerem). Czynniki stresogenne czasami bardzo trudno jest opanować.

Zobacz także:

4. Jak postępować z nerwicą?

Każda nerwica wymaga leczenia. Bardzo często pomaga terapia o charakterze behawioralnym. Polega ona na zmianie mechanizmu błędnego koła. Wymaga to opanowania myśli i powiedzenia sobie w sytuacjach kryzysowych: stop! Drugim sposobem leczenia nerwicy jest stosowanie leków farmakologicznych. Najczęściej przyjmuje się leki przeciwpsychotyczne, nazwane inaczej neuroleptykami. Leki przygłuszają objawy nerwicy, jednak bardzo często polecana jest równoczesna psychoterapia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.