Medycyna naturalna w depresji sezonowej
Depresja sezonowa częściej dotyka ludzi około 20.–30. roku życia. Objawy mogą nasilać się wraz z wiekiem. Brak leczenia lub nieodpowiednia terapia często kończy się w przypadku depresji sezonowej samobójstwem. Co przyczynia się do zachorowania na depresję sezonową? Jak medycyna naturalna może wspomóc leczenie tej choroby?
1. Przyczyny depresji sezonowej
Główną przyczyną depresji sezonowej jest zmienny cykl warunków meteorologicznych na danym obszarze. Wraz z kolejnymi porami roku zmienia się bowiem natężenie światła, a co za tym idzie ogólna aktywność także ulega zmianie. Skutkuje to problemami z zasypianiem, wydzielaniem niektórych hormonów i w rezultacie pogorszeniem apetytu, sennością, problemami z koncentracją, a nawet z pojawieniem się większego zapotrzebowania na słodycze. Wszystko za sprawą mniejszej ilości słońca w okresie jesienno-zimowym.
2. Medycyna naturalna w walce z depresją
Medycyna naturalna ma coraz większe znaczenie w walce z depresją sezonową. Co więcej, preparaty pochodzenia roślinnego mogą wspomóc również niektóre objawy nerwicy. Działają bowiem uspokajająco, przywracają poziom serotoniny i noradrenaliny – poziom tych hormonów spada przy depresji. Ponadto preparaty roślinne wspomagają leczenie i dają pozytywne efekty nawet u 50 proc. chorych na depresję.
3. Dobroczynna moc szafranu
To musisz wiedzieć:
Dobroczynne działanie ziół może przynieść polepszenie nastroju. Warto zatem wiedzieć, które składniki przywracają równowagę emocjonalną i wykorzystać je w walce z obniżonym nastrojem, który nie zawsze musi od razu oznaczać depresję. Składniki, które poprawiają samopoczucie, to: szafran, żeń – szeń, witaminy z grupy B. Odpowiednie połączenie powyższych składników może zmniejszyć stres i wspomóc działanie układu nerwowego.