Bezradność w przypadku depresji
Częstym objawem depresji jest bezradność i poczucie niemocy. Osoba chora nie może poradzić sobie z codziennymi problemami, często nie myśli racjonalnie, nie potrafi również dostrzec swoich sukcesów.
1. Specjaliści wyróżniają model wyuczonej bezradności oraz model poczucia beznadziejności.
To musisz wiedzieć:
Model wyuczonej bezradności zakłada, że chory na depresję myśli jedynie w sposób pesymistyczny i negatywny. W jego przekonaniu wszystko, co może go spotkać, będzie nieprzyjemne i trudne, a on nie będzie w stanie temu zapobiec. To wszystko sprawia, że dochodzi do pogłębienia problemów psychicznych i zaburzeń emocjonalnych. W przypadku modelu poczucia beznadziejności chory z góry zakłada, że wszystkie podjęte przez niego działania na nic się zdadzą i w żaden sposób nie można zmienić pesymistycznego scenariusza, jaki w przekonaniu chorego jest mu pisany. Poczucie beznadziejności uznawane jest za jeden z objawów depresji. Pojawia się ono często u osób z obniżoną samooceną i niską wiarą we własne możliwości.
2. Objawy depresji
Symptomów depresji jest bardzo dużo. Niektóre z nich uznawane są za typowe, inne pojawiają się tylko u niektórych chorych. Podstawowe objawy to m.in.: brak źródeł satysfakcji, poczucie braku wartości, utrata szacunku do siebie, poczucie winy i bezsilności, skłonność do wpadania w gniew, złość, irytację, utrata motywacji, zniechęcenie, obniżony nastrój, smutek, negatywna lub nieadekwatna do rzeczywistości interpretacja doświadczeń i zdarzeń, myśli samobójcze, trudności w podejmowaniu decyzji, częste odwołania do przeszłości, skoncentrowanie się na swojej osobie, skłonność do generalizowania, obsesyjne myśli.
Bezradność często utrudnia życie zawodowe i prywatne osób chorych. Nie są oni bowiem w stanie podjąć trudnych decyzji, które mogą rozwiązać problemy. Nawet najmniejszy kłopot jest w tym przypadku trudny do pokonania. To pogłębia stany depresyjne i może prowadzić do nasilonych problemów emocjonalnych. Dlatego tak ważne jest, by podjąć próby leczenia depresji odpowiednio szybko. Konieczna jest wizyta u psychologa i/lub psychiatry (tylko lekarz może podjąć decyzję o farmakologicznym leczeniu zaburzeń psychicznych). Nieocenione jest również wsparcie drugiej osoby, dlatego warto szukać pomocy u bliskich, do których mamy pełne zaufanie. Można dzielić się również swoimi doświadczeniami w sieci (forum o depresji lub odpowiednie grupy na portalach społecznościowych).