Trwa ładowanie...

Antydepresanty bez tycia, czy to możliwe?

Antydepresanty bez tycia, czy to możliwe?
Antydepresanty bez tycia, czy to możliwe? (123rf)

Stosowanie niektórych leków na depresję wiąże się z występowaniem skutków ubocznych, takich jak suchość w ustach, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz wzrost wagi ciała. Dodatkowe kilogramy bywają przyczyną zaniechania leczenia depresji. Jednak nie wszystkie leki przeciwdepresyjne powodują przyrost masy ciała. Antydepresanty bez tycia - czy to możliwe? Sprawdź!

spis treści

1. Leki na depresję

W leczeniu depresji stosuje się m.in. leki przeciwdepresyjne z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych. Są to takie preparaty jak amitryptylina i imipramina. Wykorzystuje się również inhibitory MAO.

Do jednych z najpowszechniej stosowanych leków na depresję należą inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny, na przykład paroksetyna. Pozostałe preparaty o działaniu przeciwdepresyjnym to mirtazapina, wenlafaksyna, nefazodon i bupropion.

To musisz wiedzieć:

2. Antydepresanty: skutki uboczne

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Objawami ubocznymi stosowania antydepresantów są: wrażenie suchości w ustach, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wzrost masy ciała.

Z dwiema ze wskazanych dolegliwości osoba z depresją może poradzić sobie w łatwy sposób, jednak obawa przed nadwagą bywa powodem niechęci wobec podjęcia terapii antydepresantami.

Stosowanie antydepresantów skutkuje wzrostem wagi na poziomie 5 kilogramów u ¼ chorych na depresję. Leki przeciwdepresyjne powodujące tycie to m.in. leki z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych i inhibitorów MAO.

Ten skutek uboczny antydepresantów występuje, gdy terapia jest długotrwała. Tak więc, Pramolan a tycie? Tak, ten lek niestety należy do wyżej wymienionych i powodują przyrost masy ciała.

Nowe leki przeciwdepresyjne również powodują przyrost masy ciała. Należy zaznaczyć, że wzrost wagi nie jest wpisany w terapię wszystkimi lekami na depresję. Wzrost ten pojawia się rzadziej u osób, które zażywają inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny.

Jednym z tego typu leków jest Parogen. A tycie po nim? Również jest niestety możliwe, choć zdaniem specjalistów wystąpienie tego objawu jest zależne nie tylko od rodzaju leku przeciwdepresyjnego, ale również od dawkowania i czasu trwania terapii farmakologicznej. Escitalopram actavis a tycie? Dokładnie taka sama sytuacja, 1 na 10 osób może odczuwać tego typu skutki uboczne.

Przyjmowanie niektórych antydepresantów wiąże się z występowaniem skutków ubocznych
Przyjmowanie niektórych antydepresantów wiąże się z występowaniem skutków ubocznych

Jeżeli pacjent źle reaguje na wzrost wagi ciała wywołany lekami antydepresyjnymi, warto zmienić antydepresant na taki, który nie będzie wywoływać tego efektu ubocznego, na przykład wenlafaksynę, bupropion i nefazodon. Co ciekawe, niektóre leki o działaniu przeciwdepresyjnym stosowane są w leczeniu otyłości.

W niektórych przypadkach przyrost wagi ciała u chorych na depresję jest pożądany. Dlaczego? Jednym z objawów depresji jest brak apetytu, czego konsekwencją jest spadek masy ciała.

Jeżeli skutkiem stosowania antydepresantów jest przyrost kilogramów, powrót apetytu i poprawa samopoczucia, oznacza to, że zastosowana terapia jest skuteczna. Wówczas najczęściej chory zdradza zainteresowanie produktami bogatymi w węglowodany i ubogimi w białko, na przykład słodkościami.

3. Jak wyleczyć się z depresji?

Aby terapia była skuteczna i nie wpływała negatywnie na sylwetkę pacjenta, należy stosować leki przeciwdepresyjne i zdrową dietę. Trzeba zatem kontrolować kaloryczność spożywanych posiłków.

Warto również praktykować ćwiczenia fizyczne, które nie tylko pomagają walczyć ze zbędnymi kilogramami. W trakcie treningu uwalniane są bowiem endorfiny – hormony szczęścia – które mają pozytywny wpływ na samopoczucie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze