Trwa ładowanie...

Podwyższone leukocyty – charakterystyka, norma, choroby

Avatar placeholder
02.07.2017 22:07
Podwyższone leukocyty – charakterystyka, norma, choroby
Podwyższone leukocyty – charakterystyka, norma, choroby

Podwyższony poziom leukocytów jest normalnym zjawiskiem w III trymestrze ciąży, podczas porodu, po posiłku, po wysiłku fizycznym. Kiedy się stresujemy, również poziom leukocytów będzie podwyższony. Zazwyczaj jednak wysoki poziom leukocytów świadczy o tym, że nasz organizm zmaga się z jakąś chorobą.

1. Podwyższone leukocyty - charakterystyka leukocytów

Leukocyty to białe krwinki krwi, które odpowiadają za działanie naszego https://parenting.pl/jak-dziala-i-czym-jest-uklad-odpornosciowy. Ich głównym zadaniem jest wyszukiwanie i niszczenie szkodliwych drobnoustrojów. Krwinki białe są większe niż krwinki czerwone, jest jednak ich zdecydowanie mniej. Leukocyty są magazynowane, a we krwi znajduję się tylko ich pewna część. Kiedy do organizmu dostają się drobnoustroje, leukocyty szybko są transportowane do krwiobiegu i tam zaczynają pełnić swoją ochronną funkcję. Białe krwinki magazynowane są w szpiku kostnym, śledzionie i węzłach chłonnych. Leukocyty dzielimy na granulocyty i agranulocyty. Granulocyty w przeważającej części składają się z neutrofili, które stanowią prawie 65 % leukocytów. Neutrofile wydzielają silne bakteriobójcze substancje, które chronią nasz organizm przed https://parenting.pl/bakterie-w-moczu-w-ciazy. W granulocytach wyróżniamy jeszcze eozynofile i bazofile. Agranulocyty składają się z limfocytów B, limfocytów B i limfocytów NK. Co się więc dzieje, kiedy w naszym organizmie są podwyższone leukocyty?

2. Podwyższone leukocyty – norma

W podstawowych badaniach krwi wyznacza się leukocyty występujące we krwi obwodowej. Nie bierze się pod uwagę krwi w tkankach krwiotwórczych. Prawidłowa wartość leukocytów we krwi to 4–11 tys./mm3. Zakresy są umowne i mogą się niewiele różnić między labolatoriami. Czasami niewielkie podwyższenie leukocytów może świadczyć jedynie o czynnikach, które zmieniają nieznacznie liczbę leukocytów np. przyjmowanie leków.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
Podwyższona ilość leukocytów jest normalnym zjawiskiem pod koniec ciąży
Podwyższona ilość leukocytów jest normalnym zjawiskiem pod koniec ciąży

3. Podwyższone leukocyty – choroby

Podwyższone leukocyty to leukocytoza, czyli stan, kiedy liczba leukocytów we krwi wzrasta powyżej 11X103/μl. Oznacza to najczęściej zakażenie lub chorobę. Podwyższone leukocyty mogą świadczyć o takich chorobach jak: ostre i przewlekłe choroby zapalne, https://parenting.pl/nowotwory-i-ich-leczenie, zwłaszcza z przerzutami, zakażenia bakteryjne, ostre krwotoki, uszkodzenia tkanek np. stany pooperacyjne lub oparzenia, zaburzenia metaboliczne. Poziom leukocytów nieznacznie wzrasta w trakcie ciąży, podczas porodu i po dużym wysiłku fizycznym.

Następny artykuł: Podwyższone limfocyty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.