Cukrzyca – przyczyny
Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – typu I i typu II. Obydwa spowodowane są innymi czynnikami. W jednej i drugiej dochodzi do zaburzeń w poziomie cukru we krwi. Czym innym jest też cukrzyca u kobiet w ciąży. Jakie są przyczyny choroby?
1. Cukrzyca typu 1 – przyczyny
Na cukrzycę typu I częściej chorują ludzie młodzi i dzieci. Najczęstszymi przyczynami zachorowania jest: zaburzenie pracy trzustki, która produkuje insulinę, dziedziczność, * czynniki środowiskowe – niektóre wirusy.
Wszystko odnosi się do tego, że cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm rozpoznaje własne antygeny jako obce i próbuje je zniszczyć. Jeżeli układ odpornościowy pomyli nieszkodliwe antygeny ze szkodliwymi, niszczy oba rodzaje.
Poprzez niektóre geny możemy być bardziej skłonni na zachorowanie na cukrzycę typu I. Potrzebny jest jednak czynnik z zewnątrz, który uaktywni chorobę. Najczęściej są to niektóre wirusy wnikające w komórki i modyfikujące antygeny w nich umieszczone.
To też warto wiedzieć
2. Cukrzyca typu II – przyczyny
Cukrzyca typu II występuje znacznie częściej niż pierwszy rodzaj.
Najczęstszymi przyczynami są: nadwaga, otyłość, niska aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta. W cukrzycy typu II zaburzeniu ulega produkcja insuliny oraz wydzielanie wysp trzustkowych.
3. Cukrzyca w ciąży – przyczyny
Cukrzyca u kobiet spodziewających się dziecka najczęściej pojawia się w drugiej połowie ciąży. Do najczęstszych przyczyn cukrzycy u ciężarnych należy wzrost stężenia estrogenu i progesteronu, które działają odwrotnie niż insulina. Najczęściej choroba mija wraz z urodzeniem dziecka. Może się jednak zdarzyć, że kobieta zachoruje na cukrzycę typu II.