Trwa ładowanie...

Cukrzyca – przyczyny

Avatar placeholder
10.05.2019 12:00
Cukrzyca – przyczyny
Cukrzyca – przyczyny (123rf)

Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – typu I i typu II. Obydwa spowodowane są innymi czynnikami. W jednej i drugiej dochodzi do zaburzeń w poziomie cukru we krwi. Czym innym jest też cukrzyca u kobiet w ciąży. Jakie są przyczyny choroby?

spis treści

1. Cukrzyca typu 1 – przyczyny

Na cukrzycę typu I częściej chorują ludzie młodzi i dzieci. Najczęstszymi przyczynami zachorowania jest: zaburzenie pracy trzustki, która produkuje insulinę, dziedziczność, * czynniki środowiskowe – niektóre wirusy.

Wszystko odnosi się do tego, że cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że organizm rozpoznaje własne antygeny jako obce i próbuje je zniszczyć. Jeżeli układ odpornościowy pomyli nieszkodliwe antygeny ze szkodliwymi, niszczy oba rodzaje.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Jedną z przyczyn cukrzycy może być otyłość
Jedną z przyczyn cukrzycy może być otyłość

Poprzez niektóre geny możemy być bardziej skłonni na zachorowanie na cukrzycę typu I. Potrzebny jest jednak czynnik z zewnątrz, który uaktywni chorobę. Najczęściej są to niektóre wirusy wnikające w komórki i modyfikujące antygeny w nich umieszczone.

To też warto wiedzieć

2. Cukrzyca typu II – przyczyny

Cukrzyca typu II występuje znacznie częściej niż pierwszy rodzaj.

Najczęstszymi przyczynami są: nadwaga, otyłość, niska aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta. W cukrzycy typu II zaburzeniu ulega produkcja insuliny oraz wydzielanie wysp trzustkowych.

3. Cukrzyca w ciąży – przyczyny

Cukrzyca u kobiet spodziewających się dziecka najczęściej pojawia się w drugiej połowie ciąży. Do najczęstszych przyczyn cukrzycy u ciężarnych należy wzrost stężenia estrogenu i progesteronu, które działają odwrotnie niż insulina. Najczęściej choroba mija wraz z urodzeniem dziecka. Może się jednak zdarzyć, że kobieta zachoruje na cukrzycę typu II.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze