Trwa ładowanie...

Przyczyny i objawy rumienia cukrzycowego

Rumień cukrzycowy jest charakterystyczny przede wszystkim dla chorujących na cukrzycę typu 1. Zaczerwienienie skóry pojawia się głównie na twarzy, dłoniach, stopach i klatce piersiowej. Rumień cukrzycowy (rubeosis diabeticorum) ma swoje źródło w uszkodzeniach naczyń krwionośnych.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Jak nasza skóra reaguje na cukrzycę?

Zmiany skórne są typowym objawem cukrzycy. Największy odsetek schorzeń stanowią infekcje grzybicze. Zakażenie skórne u cukrzyków mają ostrzejszy przebieg niż w przypadku ludzi zdrowych. Zdecydowanym zagrożeniem jest róża pęcherzowa, krwotoczna i zgorzelinowa. Ponadto często pojawia się łupież rumieniowy.

U podstaw rozwoju tego problemu leży bakteria Propionibacterium minutissimum – jej szkodliwe działanie polega na fermentowaniu glukozy. Cukrzyca typu 1 prowadzi do rozwoju bielactwa i łysienia plackowatego, natomiast typ 2 powoduje tak zwane „rogowacenie ciemne”.

To też warto wiedzieć

2. Powikłania skórne cukrzycy

Przy zaawansowaniu cukrzycy może pojawić się zespół PPP, znany również pod nazwą dermopatii cukrzycowej. Schorzenie uwidacznia się w formie wklęsłych, okrągłych plam o barwie różowej i żółtej.

Drobne uszkodzenia naczyń krwionośnych powodujące między innymi rumień cukrzycowy to mikroangiopatia. Innym skutkiem ubocznym cukrzycy są pęcherze na skórze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.