Łupież - przyczyny i leczenie
Łupież pojawił się u każdego przynajmniej raz w życiu. To nic innego jak złuszczony naskórek głowy, który widoczny jest jako białe płatki na włosach czy ubraniu. Towarzyszy mu często świąd i pieczenie skóry głowy. Przyczyny łupieżu mogą być bardzo różne. Najczęściej wynika on ze złej pielęgnacji skóry głowy. Leczenie łupieżu polega na stosowaniu odpowiedniej higieny głowy oraz specjalnie przeznaczonych szamponów przeciwłupieżowych.
1. Przyczyny łupieżu
Przyczyny występowania łupieżu są bardzo różne. Najczęściej jednak łupież jest wynikiem złej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Stosowanie nieodpowiednich szamponów zawierających zbyt duże ilości substancji spieniających czy używanie ciężkich masek do włosów, a także zbyt duże przesuszenie w wyniku codziennego suszenia głowy suszarką, zaburzają stan skóry głowy.
Do innych przyczyn zalicza się:
- łuszczycę,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- zakażenie grzybicze.
Grzyby Candida zasiedlają jelito cienkie oraz jelito grube naszego organizmu. Za występowanie łupieżu nie jest odpowiedzialny sam fakt ich bytowania w organizmie, lecz ich nadmierne namnażanie się, które doprowadza do zatrucia organizmu.
Grzybica ogólnoustrojowa objawia się nie tylko łupieżem, lecz także przewlekłym zmęczeniem, problemami gastrycznymi, łojotokiem czy nadmierną chęcią spożywania cukrów.
Istotną odmianą łupieżu jest łupież pstry, który związany jest właśnie z zakażeniem grzybiczym. Objawia się jako żółte plamy na skórze klatki piersiowej, ramion czy pleców. Plamy te mogą ulec odbarwieniu pod wpływem promieni słonecznych. Przyczyną tego rodzaju łupieżu jest zakażenie grzybem Malassezia furfur, który pod wpływem promieniowania UV reaguje z melaniną w skórze.
2. Leczenie łupieżu
Aby rozpocząć leczenie łupieżu, wymaga się najpierw zdiagnozowania przyczyny jego występowania. Jeżeli typowy łupież jest związany ze złą pielęgnacją skóry głowy, wystarczająca jest zmiana używanych kosmetyków oraz odpowiednie dbanie o stan skóry głowy.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele szamponów, których zadaniem jest zniwelowanie powstałego łupieżu oraz zapobieganie jego powtórnemu pojawieniu się. Zawierają one kwas salicylowy, cynk, siarkę i krzem. Znane są także domowe sposoby walki z łupieżem, jak wklepywanie oleju rycynowego we włosy czy ziołowe płukanki, np. z pokrzywy. Po takich zabiegach należy dokładnie umyć głowę i obficie spłukać wodą.
Nie należy ignorować występującego łupieżu, może on bowiem przekształcić się w łupież tłusty i spowodować stan zapalny skóry i nadmierne wypadanie włosów. W przypadku braku skuteczności kosmetyków i innych sposobów walki z łupieżem, należy wybrać się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie postępowanie. Szczególnie ważne jest to w leczeniu łupieżu pstrego, gdzie stosowane są typowe leki przeciwgrzybicze doustne oraz aplikowane miejscowo. Takie leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.
W profilaktyce łupieżu istotna jest dieta. Powinna zawierać produkty żywnościowe bogate w cynk, selen, krzem, witaminy A i E czy witaminy z grupy B. Są to przede wszystkim owoce i warzywa, kiełki zbóż czy drożdże. Ważne jest także ograniczenie spożycia kawy, ciemnej herbaty oraz palenia papierosów.