Nietypowe przyczyny wypadania włosów u kobiet. Mogą być oznaką choroby
Każda kobieta chce mieć mocne i zdrowe włosy. Niestety, coraz częściej zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet łysieniem. Pierwszym zauważalnym objawem jest większa niż zwykle ilość włosów na szczotce. Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?
1. Stres i niedobór składników mineralnych
Wypadanie włosów może być reakcją na długotrwały stres. Jeśli przeżywasz poważne problemy emocjonalne możesz tracić więcej włosów niż zwykle. Wypadanie włosów może być też spowodowane konkretnym, traumatycznym wydarzeniem, np. śmiercią bliskiej osoby. Nadmierne wypadanie włosów może utrzymywać się przez ok. 3 miesiące po tym wydarzeniu.
Wypadanie włosów jest też powszechnym problemem, na który skarżą się matki po urodzeniu dziecka. Ma to związek z nagłymi wahaniami hormonów. Po ustabilizowaniu problem powinien zniknąć.
Utrata włosów może być też związana z niedoborami białka, cynku, żelaza lub innych składników odżywczych. Po ich uzupełnieniu włosy powinny się wzmocnić.
2. Łysienie androgenowe typu żeńskiego i łysienie plackowate
Nadmierne wypadanie włosów, które sprawia, że na skórze głowy pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione włosów może być skutkiem choroby - łysienia plackowatego lub łysienia androgenowego typu żeńskiego.
Łysienie plackowate dotyczy młodych osób. Szacuje się, że ok. 60 proc. pacjentów na nie cierpiących ma mniej niż 30 lat. Łysienie plackowate to choroba o podłożu zapalnym, w przebiegu której uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe. Objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, a na skórze pozostają rozległe łyse plamy. Nie znane są dokładne przyczyny łysienia plackowatego, ale są podejrzenia że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. W przebiegu choroby może dojść do prawie całkowitej utraty włosów, a leczenie tego schorzenia jest bardzo skomplikowane.
Łysienie androgenowe typu żeńskiego powstaje w wyniku uszkodzenia mieszków włosowych na skutek działania męskich hormonów. Choroba dotyka głównie mężczyzn, ale może rozwijać się również u kobiet. Przyczyną nadmiaru androgenów u kobiet mogą być: nadczynność kory nadnerczy, nowotwory nadnerczy, zespół policystycznych jajników lub nowotwory jajnika.
Zaburzenia hormonalne mogą pojawić się również w okresie menopauzy, okresu okołomenopauzalnego lub ciąży. Łysienie tego typu dotyka zwykle kobiety po 30. roku życia.
3. Zabiegi upiększające
Przyczyną wypadania włosów może być też nadmierne ich obciążanie zabiegami upiększającymi. Używanie lokówek, gorących wałków czy prostownicy może osłabiać strukturę włosa i sprawiać, że staje się ona podatniejsza na uszkodzenia. Zanim potraktujemy włosy wysoką temperaturą, należy je odpowiednio zabezpieczyć przeznaczonymi do tego preparatami.
4. Leczenie wypadania włosów
W przypadku leczenia wypadania włosów najważniejsze jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Jeśli związane jest to z niedoborem składników mineralnych lub zaburzeniami hormonalnymi, leczenie polega na uzupełnieniu substancji mineralnych lub ustabilizowaniu pracy układu hormonalnego.
W przypadku chorób powodujących łysienie leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne. Czasem konieczny może okazać się przeszczep włosów. Jeśli zauważymy, że na szczotce pojawia się coraz więcej włosów a nasza fryzura znacząco się przerzedziła należy skonsultować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl