Czym jest glukometr?
Cukrzyca to choroba, która dotyka bardzo wielu ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 1,5 miliona osób. Cukrzyca jest niestety chorobą nieuleczalną. Możemy jedynie hamować i kontrolować jej rozwój. Do tego właśnie służy glukometr. Na czym polega badanie glukometrem? Jakie rodzaje przyrządu wyróżniamy?
1. Badanie glukometrem
Glukometr to urządzenie, które pozwala na szybki odczyt poziomu cukru we krwi. Badanie polega na ukłuciu opuszka palca i przeniesieniu krwi na pasek w celu zbadania ilości cukru. Wcześniej należy jednak stosować się do kilku zasad, aby odczyt był wiarygodny. Warto bowiem pamiętać, aby nie przemywać opuszka palca żadnym płynem dezynfekcyjnym.
Wystarczy umyć ręce wodą z mydłem bez środków dezynfekujących. Wszelkie przemywanie rąk alkoholem lub innym środkiem może zaburzyć wynik, przez co urządzenie może wskazać niższą wartość poziomu cukru we krwi.
2. Kiedy należy stosować glukometr?
Glukometr jest zalecany osobom, które na stałe przyjmują insulinę lub leki przeciwcukrzycowe, u kobiet w ciąży, a także u osób, u których dochodzi do częstych wahań poziomu cukru we krwi.
3. Wybór odpowiedniego glukometru
Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów glukometru. Przy wyborze powinniśmy kierować się jednak certyfikatami, a także ilością krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania. Najlepiej, jeżeli jest jej jak najmniej. Ponadto istotne są takie parametry urządzenia jak pamięć i szeroki zakres pomiaru. Nowsze glukometry mają funkcję automatycznego wysuwania paska, a także możliwość pobrania krwi z innego miejsca niż opuszek palca.
To też warto wiedzieć
- Cukrzyca w ciąży
- Cukrzyca u dzieci
- Cukrzyca typu 2
- Cukrzyca a oczy
Warto również wiedzieć, że przy korzystaniu z glukometru najważniejsza jest funkcjonalność i łatwość pobierania i badania krwi. Niektóre urządzenia mają funkcję automatycznego zasysania paska i umieszczania go we właściwym miejscu do odczytu.
Inne wymagają umieszczenia paska samodzielnie. Jeżeli w tym przypadku niechcący dotkniemy próbki krwi, wynik może być niedokładny. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza i jego czytelność. Starsze osoby mogą preferować większe ekrany.
4. Na co należy uważać podczas pomiaru glukometrem?
Podczas badania poziomu cukru krwi za pomocą glukometru należy pamiętać o: przestrzeganiu instrukcji, kodowaniu pasków w glukometrach, które tego wymagają, używaniu pasków z ważną datą, odpowiednim nakłuciu, * umyciu rąk ciepłą wodą – mycie w zimnej może zapobiec wypłynięciu odpowiedniej ilości krwi.