Trwa ładowanie...

Co oznacza niski poziom cukru we krwi?

Hipoglikemia, potocznie nazywana niedocukrzeniem, to inaczej niski poziom cukru we krwi. Pojawia się najczęściej w przypadku zaniedbań w procesie leczenia cukrzycy. Niedocukrzenie jest stanem groźnym dla organizmu. Gdy cukier we krwi spada poniżej normy, mózg nie otrzymuje odpowiedniej ilości glukozy koniecznej do prawidłowego funkcjonowania.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Prawidłowe poziomy cukru we krwi mieszczą się w granicach:

  • na czczo: 70–120 mg/dl (3,9-6,6 mmol/l),
  • 1 godzinę po posiłku: poniżej 160 mg/dl (8,9 mmol/l),
  • 2 godziny po posiłku: poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).
Niedocukrzenie jest stanem groźnym dla organizmu
Niedocukrzenie jest stanem groźnym dla organizmu

Najczęstsze przyczyny hipoglikemii to:

  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • odchudzanie się, nieregularne przyjmowanie posiłków, głodzenie się,
  • biegunka, wymioty,
  • spożycie alkoholu w ilości powyżej 20 g,
  • zażycie niektórych leków, tj. beta-adrenolityki, beta-blokery, salicylany, leki przeciwzakrzepowe.

Objawy niedocukrzenia to:

Gdy hipoglikemia osiągnie bardzo niski poziom, mogą pojawić się ponadto symptomy takie jak: apatia, agresja, nielogiczne działania, stany lękowe. W skrajnych przypadkach u pacjenta dochodzi do utraty przytomności oraz śpiączki (wstrząs hipoglikemiczny).

To też warto wiedzieć

Jeśli u chorego zauważone zostaną objawy, które wskazywać mogą na hipoglikemię, wówczas powinno się niezwłocznie dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru lub laboratoryjnie. Jeśli nie ma takiej możliwości, a symptomów niedocukrzenia jest coraz więcej, należy podać cukrzykowi kostkę cukru lub dać do wypicia słodki napój (później chory powinien zjeść chleb lub owoc). Jeśli z kolei stan chorego jest zły (pacjent jest nieprzytomny), należy podać mu glukagon i skontaktować się z lekarzem.

Cukrzyca to choroba wymagająca samodyscypliny. Po pewnym czasie przestaje być jednak balastem, a staje się rutyną. Jeśli cukrzyk będzie przyjmował zalecone leki, dbał o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę, powinno to zapobiec pojawieniu się zarówno hipoglikemii, jak i hiperglikemii.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.