Trwa ładowanie...

Hipoglikemia - czym jest, przyczyny

Avatar placeholder
24.06.2019 09:50
Hipoglikemia - czym jest, przyczyny
Hipoglikemia - czym jest, przyczyny (123rf)

Hipoglikemia to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy. Oznacza niski poziom cukru we krwi. Jakie są jej przyczyny? Czy niski poziom cukru we krwi może być objawem innych chorób niż cukrzyca?

spis treści

1. Czym jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to niedocukrzenie krwi w organizmie. Choć najczęściej cukrzyca objawia się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi i koniecznością jego zmniejszenia, to hipoglikemia objawia się zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Częściej obserwuje się ją u osób z cukrzycą typu I niż typu II. Niestety, choroba ta może pojawić się również u osób, które nie są chore na cukrzycę.

2. Hipoglikemia u osób niechorujących na cukrzycę

Niski poziom cukru we krwi u osób, które nie chorują na cukrzycę, może być objawem stresu lub napięcia nerwowego. W konsekwencji nadnercza są zmuszane do pracy i wytwarzania adrenaliny, dzięki której trzustka nie produkuje insuliny.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"
Za hipoglikemię mogą być odpowiedzialne leki przeciwcukrzycowe
Za hipoglikemię mogą być odpowiedzialne leki przeciwcukrzycowe

Kiedy jednak dochodzi do przeciążenia nadnerczy, a w efekcie braku adrenaliny do zbyt dużej ilości produkowanej insuliny, wówczas w organizmie zmniejsza się poziom cukru we krwi.

To też warto wiedzieć

Hipoglikemia u osób, które nie chorują na cukrzycę, może być objawem poważnych schorzeń, takich jak: niewydolność wątroby, choroby nerek, nowotwór trzustki, niewydolność kory nadnerczy, niewydolność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy.

Niekiedy jednak za niski poziom cukru we krwi odpowiada także zbyt duży wysiłek fizyczny lub nadużywanie alkoholu.

3. Przyczyny hipoglikemii chorych na cukrzycę

Niski poziom cukru we krwi częściej jednak pojawia się u osób chorych na cukrzycę. Za wystąpienie hipoglikemii mogą być odpowiedzialne leki przeciwcukrzycowe, a także za duża dawka insuliny. Niekiedy przyczyną niskiego poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę może być również pominięcie jednego z posiłków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze