Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ból nerki w ciąży - przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
08.03.2024 11:53
Ból nerki w ciąży
Ból nerki w ciąży (123rf)

Ból nerki w ciąży może bardzo zaniepokoić przyszłą mamę. Ciało kobiety ciężarnej wraz z biegnącymi miesiącami zmienia się, co może wpływać na występowanie różnych nieprzyjemnych uczuć, tj. ściskanie, ból podbrzusza, nerek etc. Nie wolno lekceważyć takiego bólu jak w przypadku nerki, bo nierzadko niesie to za sobą poważniejsze komplikacje zdrowotne dla kobiety ciężarnej i płodu. Czym zatem może być spowodowany ból nerki w ciąży?

spis treści

1. Choroby nerek

Nerki są potrzebne organizmowi do opróżniania zbędnych produktów przemiany materii, dodatkowo filtrują krew, produkują hormony, a także utrzymują prawidłowy poziom wody i składników mineralnych. Jeżeli jednak następuje ich ból, który potrafi trwać przez kilka miesięcy, można wówczas mówić o przewlekłej chorobie nerek.

Wyróżnić można np. kłębuszkowe zapalenie nerek, różnorodne stany zapalne nerek albo ich torbielowatość, kolki nerkowe, kamicę nerkową i inne. Istotne jest uświadomienie sobie, że do wszelkich obrażeń nerek może dojść nagle, np. z powodu infekcji, urazu czy wolnego rozwoju choroby w czasie. Dlatego też w ciąży nerki kobiety mogą być narażone na częste urazy spowodowane np. uderzeniami dziecka.

2. Choroby nerek a ciąża

Organizm kobiety ciężarnej przez 9 miesięcy musi pracować ze zdwojoną siłą, by prawidłowo rozwijał się płód i by wszystkie organy kobiety także funkcjonowały prawidłowo. Jednakże właśnie w ciąży często dochodzi np. do zatrzymania wody w organizmie kobiety lub podwyższenia ciśnienia krwi. To ostatnie może wpłynąć na wzrost maluszka czy też doprowadzić do wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Zobacz film: "Wpływ chorób nerek na choroby serca"

Ponadto wszelkie bóle nerek spowodowane innymi chorobami, infekcjami mogą dodatkowo wpłynąć na przedwczesny poród, prowadzić do poronienia, zakażenia dróg moczowychitp.

3. Leczenie nerek w ciąży

Każdy ból w okolicy nerki, głównie u kobiet ciężarnych, powinien być zgłoszony lekarzowi. Potrzebne jest zebranie przez lekarza dokładnego wywiadu, ewentualnie przeprowadzenie badania moczu i krwi, a także wykonanie USG. Te ww. rodzaje badań nie są niebezpieczne dla płodu.

Oczywiście w zależności od postawionej diagnozy prowadzone jest dalsze szczegółowe leczenie. W wielu jednak przypadkach ból nerki może być spowodowany złym ułożeniem dziecka w brzuszku i dodatkowym naciskaniem czy też uderzeniem w nerkę. Warto wówczas usiąść na dużych poduszkach i poruszać biodrami na różne strony i naokoło. Tego typu ćwiczenia pozwalają rozluźnić mięśnie i nierzadko powodują przesunięcie się dziecka automatycznie, przynosząc tym ulgę matce.

Ponadto w bólach nerek konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, poprzez spożywanie soków z aronii, czarnej porzeczki, gdyż zawierają dużo witaminy C. Natomiast w przypadku pojawienia się pobolewania przy oddawaniu moczu warto spożywać żurawinę.

Ból nerek w ciąży może mieć różnorodne podłoże. Warto zawsze szybko zgłosić się do lekarza, w celu wykluczenia poważniejszych kłopotów zdrowotnych związanych z pracą nerek. Istnieje wiele przypadków, gdy bóle nerek pojawiły się w ciąży i wraz z rozwiązaniem zanikły. Jednak dokładna diagnoza jest niezbędna, by mieć pewność, że w czasie ciąży nie doszło do żadnych zmian w nerkach.

mgr Urszula Rogalska

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze