Trwa ładowanie...

Czym jest insulina analogowa?

Insulina analogowa powstaje w drodze modyfikacji genetycznej. Jest ona wygodna w użyciu, nie trzeba jej bowiem wstrzykiwać nocą oraz kilkukrotnie w ciągu dnia.Insulina to lek przeciwcukrzycowy stosowany u zdecydowanej większości pacjentów. Może być podawana podskórnie, dożylnie, domięśniowo, za pomocą penów, strzykawek lub pompy insulinowej. Podstawową rolą insuliny jest ułatwianie przenikania glukozy do komórek, pobudzenie wątroby do wychwytywania i magazynowania nadmiaru glukozy oraz uaktywnienie wytwarzania białek.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. W przypadku cukrzycy typu 2 hormon podaje się dopiero wówczas, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Aplikuje się go również w stanach nagłych, tj. śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych.

Wyróżnia się insulinę ludzką oraz insulinę analogową. Podział insulin ludzkich z uwzględnieniem czasu ich działania:

W leczeniu cukrzycy ważną rolę odgrywa też właściwa dieta
W leczeniu cukrzycy ważną rolę odgrywa też właściwa dieta

Podział insulin analogowych z uwzględnieniem czasu ich działania:

 • analogi krótkodziałające (czas działania od 3 do 5 godz.),
 • długodziałające analogi insuliny (czas działania ok. 24 godz.),
 • mieszanki analogowe insuliny analogowej krótkodziałającej i insuliny o przedłużonym czasie działania.

To też warto wiedzieć

Insuliny analogowe są wygodne w użyciu, a ich pojawienie się na rynku farmaceutycznym w znacznym stopniu ułatwiło życie pacjentów z cukrzycą. Dzięki ich stosowaniu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. O wiele niższe jest również ryzyko nagłego spadku lub skoku glikemicznego.

Insulinę analogową wykorzystuje się najczęściej w leczeniu cukrzycy typu 1, zwłaszcza w przypadku:

 • chwiejnego przebiegu choroby (dzieci, młodzież, osoby chorujące ponad 15 lat),
 • po operacyjnym usunięciu trzustki,
 • hipoglikemii porannej (między godz. 5.00 a 7.00). Zalety stosowania analogów ludzkiej insuliny:
 • łatwa aplikacja leku i modyfikacja dawkowania,
 • zapobieganie powikłaniom cukrzycy,
 • zmniejszenie epizodów hipoglikemii,
 • elastyczność,
 • wygodne stosowanie.

W przypadku leczenia cukrzycy istotne znaczenie mają nie tylko leki przeciwcukrzycowe, ale także aktywność fizyczna i odpowiedni sposób żywienia. Dieta cukrzycowa ma być nie tylko zróżnicowana, ale przede wszystkim zdrowa. Obfituje ona w produkty pełnoziarniste, nieprzetworzone. Unikać z kolei należy słodyczy, słodkich przekąsek oraz żywności typu fast food.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.