Charakterystyka cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 jest insulinoniezależna. To najczęstszy rodzaj tego schorzenia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje statystyki – na ten typ choroby zapada około 80 proc. cukrzyków. Czynnikiem ryzyka jest głównie otyłość. Brak odpowiednich zasobów insuliny związany jest z nieprawidłowym działaniem trzustki. Zwiększony poziom cukru może być przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych.
1. Specyfika cukrzycy typu 2
Według danych WHO cukrzyca typu 2 uwarunkowana jest genetycznie, pojawia się u kobiet w ciąży, a także u tych, u których występuje nadmierne stężenie tłuszczu we krwi. Narażone są również osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Najważniejsze pojęcia związane z cukrzycą to:
- retinopatia cukrzycowa – dotyczy uszkodzenia siatkówki oka,
- neuropatia cukrzycowa – nieprawidłowemu działaniu ulegają nerwy obwodowe, postacią bólową jest neopatia,
- nefropatia cukrzycowa – związana jest ze zwiększeniem białka wydalanego wraz z moczem, co prowadzi do niewydolności nerek.
To też warto wiedzieć
2. Leczenie cukrzycy typu 2
Leczenie cukrzycy typu 2 charakteryzuje się przede wszystkim wyregulowaniem procesów metabolicznych. Zatem priorytetami są: utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi w normie 90-140 mg/dl oraz stężenie hemoglobiny na granicy 6–7 proc., obniżenie nadciśnienia tętniczego, spadek tak zwanego złego cholesterolu i stężenia triglicerydów, odpowiednia dieta, sport i częste kontrole.
Zdarza się, że niektórzy pacjenci nie muszą przyjmować żadnych leków. Bezwzględnie należy porzucić nałóg papierosowy. Zaawansowana choroba wymaga przyjmowania leków przeciwcukrzycowych i w późniejszym etapie – insuliny.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.