Trwa ładowanie...

Insuliny średnio- i długodziałające

Agnieszka Gotówka
27.06.2019 09:50
Insuliny średnio- i długodziałające
Insuliny średnio- i długodziałające (123rf)

Insuliny o pośrednim czasie działania typu NPH określane są mianem insuliny średnio- i długodziałającej. Są to zawiesiny kryształków insuliny połączone z protaminą i cynkiem. Wyróżniają się przedłużonym okresem wchłaniania. Swoją funkcję zaczynają spełniać ok. 1-2 godzin od podania. Działają nawet do dwóch dni.

Insulina może być również genetycznie zmodyfikowana w celu przedłużenia jej działania. Jakość hormonu nie ulega zmianie. Wchłania się on do krwiobiegu powoli.

To też warto wiedzieć

Wśród analogów insuliny wyróżniamy insulinę glargine i insulinę detemir. Działają po 4-5 godzinach od podania. Poziom insuliny we krwi utrzymywany jest w tym przypadku na stałym i przewidywalnym poziomie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Insulina wchłania się do krwiobiegu bardzo powoli
Insulina wchłania się do krwiobiegu bardzo powoli

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga dyscypliny. Da się z nią jednak żyć i najczęściej chorzy bardzo szybko i łatwo opanowują zasady obowiązujące w tej chorobie. Dotyczą one nie tylko ścisłego przyjmowania leków, ale też odpowiedniego jadłospisu na co dzień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.