Jak podawać insulinę?
Od niemal dziewięćdziesięciu lat w leczeniu cukrzycy używana jest insulina. Przez cały ten okres pojawiło się kilka metod jej podawania. Na dzień dzisiejszy chorujący na cukrzycę mogą podawać ją poprzez użycie strzykawek z igłami, pomp insulinowych czy też penów. Sposób jest niezwykle ważny szczególnie dla pacjentów, którzy muszą otrzymywać insulinę kilka razy dziennie, czyli najczęściej przez tych, którzy chorują na cukrzycę typu 1. Jest to mniej ważne, jeśli w grę wchodzi cukrzyca typu 2. Leczenie jej wymaga insuliny dopiero w kolejnych stadiach choroby.
1. Zastrzyk z insuliny
Najbardziej rozpowszechnioną metodą podawania insuliny jest zastrzyk. Jest to bardzo często najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób aplikacji. Używając strzykawki z igłą, insulinę wstrzykuje się w tkankę podskórną. Są też spotykane przeróżne urządzenia, których głównym zadaniem jest utrzymanie strzykawki we właściwym miejscu i pod prawidłowym kątem. Dostępne są np. przyrządy ze szkłem powiększającym, dzięki któremu można łatwiej odczytać oznaczenia na strzykawce. Wszelkie udogodnienia są niezwykle ważne, gdyż cukrzyca może przyczynić się do pogorszenia lub utraty wzroku.
2. Nie tylko strzykawki
Chorzy na cukrzycę nie zawsze są skazani na samodzielne korzystanie tylko ze strzykawek. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których głównym zadaniem jest uproszczenie podawania insuliny. Chorzy mogą używać przyrządów do automatycznego napełniania strzykawek odpowiednimi dawkami insuliny. Urządzenia te są w stanie zmieszać w odpowiednich proporcjach dwa różne typy hormonu. Nie trzeba wyjaśniać, jak bardzo jest to pomocne.
Jednak za najwygodniejsze urządzenia do podawania insuliny uchodzą peny przypominające duży długopis lub flamaster. Są one zakończone igłą, która odpowiada za podanie insuliny. W celu aplikacji należy zmienić igłę na nową, ustawić dawkę insuliny, przyłożyć pen w odpowiednie miejsce i nacisnąć przycisk. Hormon zostanie automatycznie podany. Kiedy wyczerpie się wkład z insuliną, zastępuje się go nowym. Pen jest bardzo prosty i wygodny w obsłudze. Mogą go z powodzeniem używać osoby zmagające się z kłopotami ze wzrokiem.
To też warto wiedzieć
Nie każdy wie, ale istnieją też bezigłowe wstrzykiwacze insuliny. Są one podobne do penów, jednak nie mają igieł. Ich zasada działania opiera się na wtłaczaniu hormonu pod skórę z użyciem wysokiego ciśnienia. Wydawać by się mogło, że brak igieł sprawia, iż jest to wspaniałe rozwiązanie. W większości przypadków tak jest, jednak niektórzy chorzy twierdzą, że taki sposób podawania insuliny jest znacznie bardziej bolesny niż przy użyciu strzykawek i igieł.
Każdy, kto zmaga się z cukrzycą, wie, że wykonywanie zastrzyków z insuliną może być uciążliwe. Na szczęście, w celu jej podawania można korzystać z dobrodziejstw techniki. Dostępne są na rynku pompy insulinowe, które odpowiadają za systematyczne podawanie hormonu. Urządzenie samo podaje insulinę, ale chory może zdecydować o przyjęciu dodatkowej dawki, np. po jedzeniu w celu utrzymania niskiego poziomu cukru we krwi. Pomimo że pompa insulinowa jest tak bardzo przydatna, nie jest ona prosta w obsłudze i nie każdy jest w stanie sobie z nią poradzić.
Najczęściej pompy insulinowe używane są w leczeniu cukrzycy typu 1. Czasem można stosować je, kiedy w grę wchodzi cukrzyca typu 2. Leczenie tego typu choroby przy pomocy pompy insulinowej nie jest stosowane przy pojawieniu się pierwszych objawów. Najważniejszym elementem walki z cukrzycą typu 2 jest zmiana trybu życia i diety.
W przypadku używania pompy insulinowej chory może użyć cewnika. Jest on umieszczany pod skórą i przez kilka dni umożliwia podawanie insuliny bez pojawiania się kolejnych nakłuć na skórze, gdyż pompa insulinowa podaje hormon poprzez automatyczne zastrzyki. Jak widać, igła jest nadal podstawowym sposobem podawania insuliny. Dlatego ciągle trwają badania nad jej udoskonaleniem i nad znalezieniem mniej inwazyjnych i wygodniejszych metod aplikowania hormonu. Jest to bardzo ważne, gdyż na cukrzycę choruje coraz więcej osób.