Jak rozpoznać wrażliwość na insulinę?
W przypadku cukrzycy trzustka nie produkuje insuliny. Hormon ten należy zatem uzupełnić. Jaką dawkę powinno się przyjmować?
Insulina jest hormonem białkowym, który w przypadku zdrowego człowieka jest produkowany i wydzielany przez komórki beta trzustki. Odpowiada za utrzymanie na odpowiednim poziomie gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej. Gdy wzrasta poziom cukru we krwi, wówczas dochodzi do wydzielania insuliny. W przypadku cukrzycy typu 1 zniszczeniu ulegają tzw. wyspy trzustkowe.
Specjalistyczną metodą badania ilości zużytej glukozy jest hiperinsulinowa klamra glikemiczna. Polega ona na podawaniu insuliny i glukozy wraz z równoczesnym oznaczeniem glikemii (co 4 minuty). Jest to badanie wykonywane w specjalistycznych ośrodkach, nie jest stosowane rutynowo.
Częściej stosuje się pomiar stężenia insuliny na czczo, wykonując badanie morfologii krwi. Zleca się je w następujących przypadkach:
- nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą,
- u pacjenta pojawiły się objawy niedocukrzenia i nie ma możliwości wskazania przyczyny tego stanu,
- podejrzenie guza określanego mianem wyspiaka,
- nadwrażliwość na insulinę,
- kontrola skuteczności doustnych leków przeciwcukrzycowych u chorych na cukrzycę typu 2.
To też warto wiedzieć
- Cukrzyca w ciąży
- Cukrzyca u dzieci
- Cukrzyca przyczyny
- Cukrzyca a oczy
Niektórzy pacjenci wykazują wrażliwość na insulinę. Objaw ten może wystąpić u osób z nadwagą, chorych na zespół policystycznych jajników, a także u przyjmujących leki sterydowe.
Za stan przedcukrzycowy uznaje się obniżoną wrażliwość na insulinę. Chorobie można spróbować zapobiec, pozbywając się nadmiaru kilogramów, podejmując codzienną aktywność fizyczną. Niezwykle istotne znacznie ma też prawidłowa dieta przy cukrzycy.