Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać wrażliwość na insulinę?

 Agnieszka Gotówka
05.07.2019 09:32
Jak rozpoznać wrażliwość na insulinę?
Jak rozpoznać wrażliwość na insulinę? (123rf)

W przypadku cukrzycy trzustka nie produkuje insuliny. Hormon ten należy zatem uzupełnić. Jaką dawkę powinno się przyjmować?

Insulina jest hormonem białkowym, który w przypadku zdrowego człowieka jest produkowany i wydzielany przez komórki beta trzustki. Odpowiada za utrzymanie na odpowiednim poziomie gospodarki węglowodanowej, lipidowej i białkowej. Gdy wzrasta poziom cukru we krwi, wówczas dochodzi do wydzielania insuliny. W przypadku cukrzycy typu 1 zniszczeniu ulegają tzw. wyspy trzustkowe.

Specjalistyczną metodą badania ilości zużytej glukozy jest hiperinsulinowa klamra glikemiczna. Polega ona na podawaniu insuliny i glukozy wraz z równoczesnym oznaczeniem glikemii (co 4 minuty). Jest to badanie wykonywane w specjalistycznych ośrodkach, nie jest stosowane rutynowo.

Pomiar stężenia insuliny powinien być przeprowadzany na czczo
Pomiar stężenia insuliny powinien być przeprowadzany na czczo
Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Częściej stosuje się pomiar stężenia insuliny na czczo, wykonując badanie morfologii krwi. Zleca się je w następujących przypadkach:

  • nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą,
  • u pacjenta pojawiły się objawy niedocukrzenia i nie ma możliwości wskazania przyczyny tego stanu,
  • podejrzenie guza określanego mianem wyspiaka,
  • nadwrażliwość na insulinę,
  • kontrola skuteczności doustnych leków przeciwcukrzycowych u chorych na cukrzycę typu 2.

To też warto wiedzieć

Niektórzy pacjenci wykazują wrażliwość na insulinę. Objaw ten może wystąpić u osób z nadwagą, chorych na zespół policystycznych jajników, a także u przyjmujących leki sterydowe.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Za stan przedcukrzycowy uznaje się obniżoną wrażliwość na insulinę. Chorobie można spróbować zapobiec, pozbywając się nadmiaru kilogramów, podejmując codzienną aktywność fizyczną. Niezwykle istotne znacznie ma też prawidłowa dieta przy cukrzycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.