Trwa ładowanie...

Dlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi?

Cukrzyca wymaga stałej kontroli, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, aby nie dopuścić do poważnych powikłań. Jakie są objawy spadku poziomu cukru we krwi? Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania i przyjmowania odpowiedniej dawki insuliny?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Chorzy na cukrzycę powinni być objęci stałą kontrolą. Dotyczy to także osób, u których wyższe jest zachorowanie na tę chorobę – na przykład osoby, u których w rodzinie były przypadki wystąpienia cukrzycy. Istotna jest także odpowiednia dieta, a także zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku otyłości lub nadwagi. Wszystko to bowiem może być jedną z przyczyn cukrzycy.

1. Hipoglikemia

Hipoglikemia to schorzenie, w którym wyraźnie spada poziom cukru we krwi. Najczęściej spadek ten obserwuje się u cukrzyków, którzy przyjmują leki na obniżenie glukozy we krwi. Zbyt duża dawka insuliny może wywołać hipoglikemię.

Jednym z objawów hiperglikemii są zawroty i ból głowy
Jednym z objawów hiperglikemii są zawroty i ból głowy

Zdarza się również, że cukier spada po pominięciu posiłku lub spożyciu jedzenia o zbyt niskiej wartości energetycznej. Hipoglikemia może być również efektem nadużywania alkoholu lub nadmiernego wysiłku fizycznego.

2. Jakie są objawy hiperglikemii?

Najczęstszymi objawami hiperglikemii są:

To też warto wiedzieć

Hiperglikemia może doprowadzić również do śpiączki cukrzycowej, zatem nie należy bagatelizować pierwszych jej objawów.

3. Podniesienie poziomu cukru we krwi

Pierwszym działaniem, który należy zrobić, to podniesienie poziomu cukru we krwi. Czas ma tu bardzo duże znaczenie. Najszybciej podniesie poziom glukozy we krwi coś słodkiego. Należy jednak pamiętać, aby dany produkt nie zawierał słodzików, ale cukier prosty. Warto mieć taki produkt zawsze pod ręką, w razie gdyby cukier w naszym organizmie niebezpiecznie się obniżył.

W razie konieczności efekt szybkiego zapotrzebowania na cukier prosty zapewni zjedzenie łyżki miodu, cukru lub napoju słodzonego. Korzystne działanie mają również preparaty z apteki zawierające glukozę. Szybciej się one rozpuszczają od zwykłych batoników dostępnych w sklepach.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.