Zawroty głowy w ciąży
Zawroty głowy są szczególnie częstym zjawiskiem w pierwszym trymestrze. Związane są ze znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego, pojawiającym się przeważnie w początkowej fazie ciąży. Kobieta ciężarna nierzadko doświadcza zawrotów głowy towarzyszących nagłym zmianom pozycji ciała, a dolegliwości te wynikają z faktu, że u przyszłej mamy znaczna ilość krwi krąży w okolicy macicy. Jest to sytuacja raczej normalna dla tego stanu, jednak o wszystkim warto informować prowadzącego lekarza.
1. Przyczyny zawrotów głowy w ciąży
Powody zawrotów głowy zmieniają się w zależności fazy zaawansowania ciąży. Na początku pierwszego trymestru mogą wystąpić zawroty i mdłości z powodu niskiego ciśnienia krwi. Dzieje się tak, ponieważ progesteron rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje, że ciśnienie krwi spada. Fakt ten może zwiększyć nawet prawdopodobieństwo omdlenia. Należy jednak pamiętać, że zawroty głowy są pewną cechą charakterystyczną dla ciąży. Nawet 75% kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty i zasłabnięcia.
W drugim i trzecim trymestrze rozwijająca się macica ma tendencję do wywierania presji na naczynia krwionośne. To również może powodować zawroty głowy. Ponadto czynnikiem zwiększającym ryzyko zasłabnięcia jest zbyt energiczne poderwanie się z pozycji poziomej do pionowej. Krew nie płynie tak szybko jak zawsze i ma zbyt mało czasu na dotarcie do mózgu. Warto o tym pamiętać i wstawać z miejsca powoli. Do zawrotów głowy może dojść także z powodu niedoboru cukru we krwi. Jest to charakterystyczne zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Należy też kontrolować poziom żelaza w organizmie, gdyż jego niedobór zwiększa senność i może spowodować zawroty głowy.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Zawroty głowy w 35. tygodniu ciąży - odpowiada lek. Jarosław Maj
- Zawroty głowy i inne dziwne objawy w ciąży - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Zawroty głowy w 22 tygodniu ciąży - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
2. Jak radzić sobie z zawrotami głowy w ciąży
Jest wiele powodów, dla których może dojść do zawrotów głowy. Niezależnie jednak od czynnika, pierwszy i podstawowy krok, jaki należy wykonać, to uspokoić się i usiąść. Nie jest to tylko kwestia dojścia do siebie. Gdy kręci nam się w głowie, możemy się po prostu przewrócić.
Aby zapobiec temu objawowi, warto pamiętać o spokojnych ruchach. Przede wszystkim o wyważonym, powolnym i płynnym wstawaniu. Jeśli nasz organizm jest podatny na zawroty czy omdlenia, tym bardziej jest to ważne zarówno dla samopoczucia przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Jeśli zawroty głowy zdarzają się, gdy się kładziemy, warto przewrócić się na lewą stronę. Przyczyni się to do pobudzania serca do pompowania większych ilości krwi, a tym samy do dotlenienia i dokrwienia mózgu.
Zobacz także
Zawroty głowy mogą także mówić o braku energii w organizmie. Jeśli któryś posiłek został zaniedbany, być może nawet z powodu nudności, warto sięgnąć po jakąś przekąskę. Szybka, zdrowa przekąska z pewnością podwyższy poziom cukru we krwi, a tym samym podniesie sprawność funkcjonowania organizmu. Należy także pamiętać, aby nie się nie odwodnić. Odpowiedni poziom płynów także sprawi, że poczujemy się lepiej.
Ważna jest także aktywność fizyczna. Należy dużo przebywać na świeżym powietrzu, warto co dzień spacerować przez około pół godziny. Kontakt ze świeżym powietrzem z pewnością korzystnie wpłynie na organizm. Warto często wietrzyć mieszkanie i unikać dusznych pomieszczeń. Niestety, czasem jest tak, że nawet odpowiednia dieta, świeże powietrze czy konkretna pozycja leżenia nie pomagają na zawroty głowy. Trzeba więc po prostu przeczekać w spokoju ten okres i, oczywiście, poinformować lekarza o tych zaburzeniach.