Trwa ładowanie...

Charakterystyka cukrzycy typu 1

Avatar placeholder
07.05.2019 13:45
Charakterystyka cukrzycy typu 1
Charakterystyka cukrzycy typu 1 (123rf)

Cukrzyca typu 1 dotyczy około 19 proc. zachorowań. Charakterystyczna jest dla wieku młodzieńczego, pojawia się nagle, a jej leczenie polega głównie na diecie i przyjmowaniu właściwych dawek insuliny.

spis treści

1. Charakterystyka zachorowalności na cukrzycę typu 1

Różnice w zachorowalności na cukrzycę typu 1 obejmują względy etniczne (rasa biała częściej zapada na ten rodzaj choroby), geograficzne (częściej na cukrzycę chorują mieszkańcy Północy niż Południa) oraz sezonowe (występuje częściej w zimie).

Tak jak wspomniano we wstępie, cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Pojawia się najczęściej od 10. do 12. roku życia, rzadziej zaś w późniejszych latach. Specyfika choroby polega na likwidacji komórek beta trzustki, których zadaniem jest produkcja insuliny. Pod wpływem niszczenia komórek dochodzi do ograniczenia produkcji hormonu.

2. Dlaczego komórki beta są niszczone?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Na tego typu proces narażone są osoby podatne pod względem genetycznym. Również czynniki środowiskowe mają istotny wpływ. Zaliczymy do nich zakażenia bakteryjne, wirusowe, a także niektóre formy pokarmów, w tym mleko krowie i produkty wędzone. Infekcje wirusowe powodują wytwarzanie przeciwciał, które w efekcie niszczą komórki beta trzustki.

Leczenie cukrzycy typu 1 to między innymi prawidłowa dieta
Leczenie cukrzycy typu 1 to między innymi prawidłowa dieta

3. Genetyka a cukrzyca typu 1

Chociaż kontekst genetyczny, jako źródło choroby, ma większe znaczenie przy cukrzycy typu 2, to jednak cukrzyca typu 1 powstaje głównie w przypadku par bliźniaków jednojajowych. Mówiąc prościej – możemy odziedziczyć skłonności, a nie samo schorzenie.

4. Cukrzyca a menopauza

Oprócz opóźnionej miesiączki cukrzyca typu 1 może być przyczyną przedwczesnej menopauzy. Przekwitanie pojawia się około 42. roku życia, co jest znacznym skróceniem okresu płodności.

To też warto wiedzieć

5. Mechanizm leczenia cukrzycy typu 1

Zaawansowanie choroby jest ściśle uzależnione od szybkości niszczenia beta komórek. Warto wiedzieć, że leczenie cukrzycy typu 1 uwzględnia takie etapy jak: stosowanie prawidłowej diety, aktywność fizyczna, podawanie insuliny, uświadomienie osoby chorej o wszelkich zagrożeniach i zasadach higienicznego życia.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Dlatego też często organizowane są akcje, których celem jest szkolenie najmłodszych. Na specjalistycznych kursach dowiemy się, jak działa pompa insulinowa i w jaki sposób następuje podskórny wlew insuliny. Właściwa insulinoterapia i kontrola glikemii znacznie ograniczą możliwość wystąpienia powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze