Trwa ładowanie...

Wszystko, co musisz wiedzieć o insulinie

Avatar placeholder
04.06.2017 12:24
Wszystko, co musisz wiedzieć o insulinie
Wszystko, co musisz wiedzieć o insulinie

Czym jest insulina? Dlaczego jest tak istotna przy cukrzycy? Jakie jest jej działanie? Jak należy ją podawać i jakie jej rodzaje wyróżniamy? Każdy, kto ma w domu cukrzyka lub sam cierpi na tę chorobę, powinien znać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź, czy wiesz wszystko o insulinie.

spis treści

1. Czym jest insulina?

Insulina jest hormonem, który wydziela trzustka. Odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Przyczyną cukrzycy typu 1 jest zaburzenie w pracy trzustki i wydzielania odpowiedniej ilości insuliny. Wówczas chorzy muszą otrzymywać insulinę w dawkach podskórnych. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.

Niekiedy również chorzy na cukrzycę typu 2 są zmuszeni do przyjmowania insuliny. Do sytuacji takiej dochodzi, gdy przyjmowanie leków doustnych jest nieskuteczne i poziom cukru we krwi nie może zostać wyrównany w inny sposób.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Pomiar glukozy we krwi powinien odbywać się na czczo
Pomiar glukozy we krwi powinien odbywać się na czczo

2. Rodzaje i działanie insuliny

Działanie insuliny zależy od jej rodzaju. Ta krótko działająca wspomaga leczenie przy szybkim wzroście cukru we krwi i konieczności szybkiego jej obniżenia. Insulina długo działająca wspomaga wyrównanie poziomu cukru między posiłkami, utrzymując jego stężenie.

To też warto wiedzieć

Niekiedy jednak po podaniu insuliny mogą się pojawić takie działania niepożądane jak: kołatanie serca, wysypka, rumień, świąd, a także wstrząs anafilaktyczny.

3. Jak należy podawać insulinę?

Najczęstszym sposobem na podanie insuliny krótko działającej jest zastosowanie iniekcji podskórnej w brzuch. W przypadku podania insuliny długo działającej wkłucie należy przeprowadzić na udzie. Miejsce warto przemyć wodą z mydłem. Dobrze również zmieniać miejsca podania insuliny. Zapobiegnie to bowiem przerostowi lub zanikowi tkanki tłuszczowej.

Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do podawania dawek insuliny jest pen. Swoim wyglądem przypomina on długopis. Nabojami są jednorazowe igiełki z określoną dawką insuliny. Urządzenie jest niewielkie i lekkie. Nowoczesne peny posiadają automatyczny system do wstrzykiwania, wyświetlacz i możliwość doboru dawki. Najważniejsze jest jednak to, aby przestrzegać zaleceń lekarza, odżywiać się prawidłowo i dbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu życie z cukrzycą jest łatwiejsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze