Wysypka u dziecka - alergia, choroby, infekcje
Zmiany na skórze dziecka pojawić się mogą z różnych przyczyn. W wielu przypadkach wysypka u dziecka nie jest groźna i znika po kilku dniach, często samoistnie. Kiedy powinien zobaczyć ją lekarz? Jak odróżnić potówki od ospy wietrznej?
Wiele dziecięcych dolegliwości objawia się zmianami na skórze. Niektóre z nich są błahe, inne zaś mogą wymagać specjalistycznego leczenia.
W sytuacji, gdy poza wysypką u dziecka rodzic nie zauważy żadnych niepokojących objawów, można wstrzymać się z wizytą u lekarza i bacznie obserwować dziecko.
Jeśli zmiany jednak nie znikną lub gdy zaczną pojawiać się również w innych miejscach na ciele dziecka, warto skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem.
1. Wysypka u dziecka - alergia, potówki
Najczęściej wysypka u dziecka bez objawów ogólnych świadczy o wyprysku alergicznym. Egzema może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem znajdującym się w otoczeniu (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin) lub w produktach spożywczych. Podrażnienie wywołać mogą również proszki do prania (również te hipoalergiczne) i kosmetyki.
Wysypka u dziecka ma postać pokrzywki – zmiany mają charakter grudek o płaskiej powierzchni, a najczęściej pojawiają się na brzuchu, twarzy i kończynach. Skóra bardzo swędzi, więc dziecko może być rozdrażnione i niespokojne.
W celu złagodzenia objawów stosuje się specjalne maści oraz leki antyhistaminowe (łagodzą świąd).
Konieczne jest zidentyfikowanie czynnika, który wywołał alergię oraz jego eliminacja z otoczenia dziecka.
Z kolei jasne pęcherzyki, które wypełnione są przezroczystym płynem, wskazywać mogą na potówki. Bardzo często występują one u niemowląt, gdyż gruczoły potowe w ich skórze nie są jeszcze w pełni dojrzałe.
Potówki nie swędzą, ale wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy przemywać je wacikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. Zabieg ten powtarzać należy kilka razy dziennie.
Gdy po kilku dniach zmiany na skórze nie ustąpią lub gdy zaczną ropieć, swędzieć lub się zaogniać, konieczna jest wizyta u lekarza.
Jeśli wysypka u dziecka pojawi się pod pieluszką lub w okolicy ud, wówczas najprawdopodobniej doszło do pieluszkowego zapalenia skóry. To stan zapalany, który dla dziecka często jest bolesny. Zmiany chorobowe przybierają postać grudek i nadżerek, a w lekkiej postaci tej dolegliwości skóra jest mocno zaczerwieniona.
W celu zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry konieczne jest częste zmienianie dziecku pieluszki, jak również pozwalanie na przebywanie bez niej (np. kilka minut przed wieczorną kąpielą lub po niej).
2. Wysypka u dziecka - infekcje
Wiele chorób przypisanych do wieku dziecięcego przebiega z pojawiająca się na skórze wysypką u dziecka. Najbardziej popularna jest ospa wietrzna. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, chorują najczęściej przedszkolaki.
Wysypka u dziecka przybiera postać czerwonych plam, które szybko stają się wypukłymi krostkami (są wypełnione surowiczym płynem). Pojawić się mogą na całym ciele, również we włosach, narządach płciowych, w buzi i w nosie. Mocno swędzą, co sprzyja drapaniu się. Wysypce u dziecka towarzyszą najczęściej inne objawy, takie jak ogólne osłabienie, gorączka, wymioty, katar.
Pielęgnacja skóry w czasie ospy jest bardzo ważna. Zaleca się codzienne kąpiele w delikatnym roztworze nadmanganu potasu, nie wolno stosować zasypek i pudru.
Świąd nie towarzyszy natomiast wysypce, jaka charakteryzuje różyczkę. W przypadku tej choroby wirusowej ma ona postać bladoróżowych plamek. W pierwszej kolejności pojawia się za uszami, następnie na twarzy i tułowiu.
Towarzyszy jej gorączka i powiększenie węzłów chłonnych (na karku i potylicy). Zmiany na skórze w tym przypadku znikają bardzo szybko, nie pozostawiając żadnych śladów.
Podobny charakter zmian ma wysypka u dziecka pojawiająca się w przebiegu trzydniówki (gorączka trzydniowa, rumień nagły). I w tym wypadku na skórze daje się zauważyć drobne plamki o delikatnym czerwonym zabarwieniu. Są blade i nie swędzą. Znikają po 24-48 godzinach. Nie należy ich niczym smarować.