Trwa ładowanie...

Wysypka u dziecka - alergia, choroby, infekcje

 Agnieszka Gotówka
23.01.2017 17:36
Wysypka u dziecka może mieć charakter alergiczny lub infekcyjny
Wysypka u dziecka może mieć charakter alergiczny lub infekcyjny (123RF)

Zmiany na skórze dziecka pojawić się mogą z różnych przyczyn. W wielu przypadkach wysypka u dziecka nie jest groźna i znika po kilku dniach, często samoistnie. Kiedy powinien zobaczyć ją lekarz? Jak odróżnić potówki od ospy wietrznej?

Wiele dziecięcych dolegliwości objawia się zmianami na skórze. Niektóre z nich są błahe, inne zaś mogą wymagać specjalistycznego leczenia.

W sytuacji, gdy poza wysypką u dziecka rodzic nie zauważy żadnych niepokojących objawów, można wstrzymać się z wizytą u lekarza i bacznie obserwować dziecko.

Jeśli zmiany jednak nie znikną lub gdy zaczną pojawiać się również w innych miejscach na ciele dziecka, warto skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"
Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

1. Wysypka u dziecka - alergia, potówki

Najczęściej wysypka u dziecka bez objawów ogólnych świadczy o wyprysku alergicznym. Egzema może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem znajdującym się w otoczeniu (roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin) lub w produktach spożywczych. Podrażnienie wywołać mogą również proszki do prania (również te hipoalergiczne) i kosmetyki.

Wysypka u dziecka ma postać pokrzywki – zmiany mają charakter grudek o płaskiej powierzchni, a najczęściej pojawiają się na brzuchu, twarzy i kończynach. Skóra bardzo swędzi, więc dziecko może być rozdrażnione i niespokojne.

W celu złagodzenia objawów stosuje się specjalne maści oraz leki antyhistaminowe (łagodzą świąd).

Konieczne jest zidentyfikowanie czynnika, który wywołał alergię oraz jego eliminacja z otoczenia dziecka.

Z kolei jasne pęcherzyki, które wypełnione są przezroczystym płynem, wskazywać mogą na potówki. Bardzo często występują one u niemowląt, gdyż gruczoły potowe w ich skórze nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Potówki nie swędzą, ale wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy przemywać je wacikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. Zabieg ten powtarzać należy kilka razy dziennie.

Wysypka u dziecka może mieć charakter alergiczny lub infekcyjny
Wysypka u dziecka może mieć charakter alergiczny lub infekcyjny (123RF)

Gdy po kilku dniach zmiany na skórze nie ustąpią lub gdy zaczną ropieć, swędzieć lub się zaogniać, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jeśli wysypka u dziecka pojawi się pod pieluszką lub w okolicy ud, wówczas najprawdopodobniej doszło do pieluszkowego zapalenia skóry. To stan zapalany, który dla dziecka często jest bolesny. Zmiany chorobowe przybierają postać grudek i nadżerek, a w lekkiej postaci tej dolegliwości skóra jest mocno zaczerwieniona.

W celu zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry konieczne jest częste zmienianie dziecku pieluszki, jak również pozwalanie na przebywanie bez niej (np. kilka minut przed wieczorną kąpielą lub po niej).

2. Wysypka u dziecka - infekcje

Wiele chorób przypisanych do wieku dziecięcego przebiega z pojawiająca się na skórze wysypką u dziecka. Najbardziej popularna jest ospa wietrzna. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, chorują najczęściej przedszkolaki.

Wysypka u dziecka przybiera postać czerwonych plam, które szybko stają się wypukłymi krostkami (są wypełnione surowiczym płynem). Pojawić się mogą na całym ciele, również we włosach, narządach płciowych, w buzi i w nosie. Mocno swędzą, co sprzyja drapaniu się. Wysypce u dziecka towarzyszą najczęściej inne objawy, takie jak ogólne osłabienie, gorączka, wymioty, katar.

Pielęgnacja skóry w czasie ospy jest bardzo ważna. Zaleca się codzienne kąpiele w delikatnym roztworze nadmanganu potasu, nie wolno stosować zasypek i pudru.

Świąd nie towarzyszy natomiast wysypce, jaka charakteryzuje różyczkę. W przypadku tej choroby wirusowej ma ona postać bladoróżowych plamek. W pierwszej kolejności pojawia się za uszami, następnie na twarzy i tułowiu.

Towarzyszy jej gorączka i powiększenie węzłów chłonnych (na karku i potylicy). Zmiany na skórze w tym przypadku znikają bardzo szybko, nie pozostawiając żadnych śladów.

Podobny charakter zmian ma wysypka u dziecka pojawiająca się w przebiegu trzydniówki (gorączka trzydniowa, rumień nagły). I w tym wypadku na skórze daje się zauważyć drobne plamki o delikatnym czerwonym zabarwieniu. Są blade i nie swędzą. Znikają po 24-48 godzinach. Nie należy ich niczym smarować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze