Cukrzyca – czym są peny?
Najpopularniejszą metodą leczenia niektórych typów cukrzycy jest insulinoterapia, czyli podawanie choremu insuliny. Można wyróżnić trzy różne sposoby jej przyjmowania. Może być ona podawana podskórnie, domięśniowo albo dożylnie. Najczęściej stosowana jest metoda podskórna. Insulina powinna być podawana w odpowiednich dawkach. Dlatego doskonale do tego nadają się peny. Działają bezboleśnie i pozwalają na uzyskanie precyzyjnego wkłucia i podanie odpowiedniej ilości środka.
To, jaka ilość insuliny zostanie wstrzyknięta, określa się, przeprowadzając pomiar stężenia glukozy we krwi. Warto wiedzieć, że różne pokarmy wpływają inaczej na poziom stężenia glukozy we krwi. Niektóre w mniejszym stopniu, tak jak dedykowane owoce dla cukrzyków, inne w większym.
1. Czym są peny?
Peny to urządzenia do podawania insuliny. Swoim wyglądem przypominają grubszy długopis. W każdym jest miejsce na fiolkę z insuliną. Używa się do niego igieł jednorazowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów wstrzykiwaczy insuliny. Są peny jedno- i wielorazowe. Mogą też mieć dodatkowe funkcje. Dlatego przed przystąpieniem do używania danego pena warto zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną razem z nim.
2. Gdzie wstrzykiwać insulinę?
Zmagając się z cukrzycą, nie można już najczęściej zrezygnować z insuliny. Musi być ona cały czas wstrzykiwana. Należy też systematycznie sprawdzać poziom glukozy we krwi, gdyż od tego zależy ilość insuliny, jaką należy podać. Może się okazać, że każdy posiłek wymaga tego, aby podać środek. Nawet dedykowane owoce dla cukrzyków, które mają niski indeks glikemiczny, mogą wpłynąć znacząco na poziom glukozy we krwi i może być konieczne podanie insuliny.
Wszystkie osoby, które muszą przyjmować insulinę, powinny wiedzieć, gdzie najlepiej ją wstrzykiwać. W przypadku insulin posiłkowych, czyli tych, które działają szybko, ale krótko, najlepszym miejscem są okolice brzucha, gdyż stąd najlepiej się wchłaniają. Insulina, która działa dłużej, powinna być podawana w okolicach ud i pośladków. Zapewni to jej dłuższe i stabilniejsze wchłanianie. Natomiast mieszanki insuliny powinny być wstrzykiwane w okolice brzucha, ramion i ud.
To też warto wiedzieć
- Cukrzyca w ciąży
- Cukrzyca u dzieci
- Jak rozpoznać cukrzycę?
- Cukrzyca - przyczyny
Trzeba wiedzieć, że to, jak szybko z tkanki podskórnej jest wchłaniana insulina, zależy nie tylko od tego, w które miejsce została podana, ale także od jej rodzaju, głębokości podania, a nawet temperatury, jaką ma miejsce, w którym ją wstrzyknięto. Przed podaniem insuliny należy koniecznie umyć ręce wodą z mydłem. Zaleca się także przemycie miejsca, w którym dokona się wkłucia.
Należy pamiętać o tym, aby systematycznie zmieniać miejsce wstrzykiwania insuliny. Podawanie insuliny w ten sam fragment może doprowadzić do zaniku tkanki tłuszczowej w miejscu wkłuć. Może też utrudnić wchłanianie insuliny.
Stosowanie penów jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań. Dzięki ich zastosowaniu podawanie insuliny jest wygodniejsze, bezpieczniejsze i dyskretniejsze. Bardzo często chorzy na cukrzycę używają pena tak szybko, że osoby postronne nie są w stanie tego zauważyć. Dlatego coraz więcej chorych na cukrzycę decyduje się na ich stosowanie. Peny są bardzo wygodne i znacznie poprawiają komfort życia osób chorych na cukrzycę, które muszą często przyjmować insulinę.