Świąd sromu w ciąży
Świąd sromu może być spowodowany chorobami przenoszonymi drogą płciową lub infekcjami. Kobiety w ciąży często doświadczają nieprzyjemnego swędzenia, ale w większości przypadków jest ono spowodowane zupełnie normalnymi zmianami w pH pochwy, które wywołują miejscowe podrażnienia. Powszechną przyczyną uporczywego świądu sromu w czasie ciąży są również infekcje grzybicze pochwy. Jak można radzić sobie ze swędzeniem okolic intymnych? W jaki sposób można zapobiegać świądowi w ciąży?
1. Sposoby na świąd w ciąży
Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz swędzenie okolic intymnych, zanim sięgniesz po jakiekolwiek maści lub leki dostępne bez recepty, skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że za świąd odpowiedzialne są choroby przenoszone drogą płciową lub inne infekcje. Jeżeli okaże się, że swędzenie sromu jest spowodowane normalnymi zmianami w pH pochwy w czasie ciąży, można skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na złagodzenie świądu oraz obniżenie pH pochwy. Jednym z nich jest kąpiel z sodą do pieczenia. Należy zmieszać sodę do pieczenia z wodą w takich proporcjach, by uzyskać pastę. Mieszankę należy zaaplikować na swędzące miejsce. Kobiety, które nie są zwolenniczkami tej metody mogą zdecydować się na stosunek płciowy z partnerem. Seksmoże być doskonałym lekarstwem, gdyż męskie nasienie ma niższy poziom pH niż pochwa kobiety. Uporczywe swędzenie można próbować łagodzić również za pomocą zimnych kompresów.
2. Profilaktyka świądu sromu
Zgodnie z zasadą, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o profilaktykę świądu. Najważniejsza jest higiena osobista. Okolice intymne kobiety w ciąży powinny być czyste i suche. Po wypróżnieniu należy dokładnie wytrzeć się do tyłu, by bakterie z odbytu nie dostały się do pochwy. W żadnym wypadku nie należy płukać pochwy – tradycyjne mycie delikatnym płynem i ciepłą wodą wystarczy. Wskazane jest także częste mycie rąk oraz noszenie niezbyt obcisłych ubrań, nieuwierających w kroku. Dużą rolę w profilaktyce świądu w ciąży odgrywa również bielizna. Powinna być bawełniana. Warto zainwestować również w koszule nocne zamiast pidżam. Jeśli jesteś w ciąży i bierzesz kąpiel, nie dodawaj do wody płynów zapachowych, które mogą podrażnić pochwę. Stosuj kosmetyki do skóry wrażliwej.
Być może rozważasz stosowanie leków dostępnych bez recepty, by zmniejszyć świąd sromu. Pamiętaj, że lekarze odradzają korzystanie z kremów z hydrokortyzonem, które mogą powodować uszkodzenie skóry i dalsze swędzenie. Warto sięgnąć po żele znieczulające, a gdy przyczyna świądu leży w infekcji grzybiczej pochwy, łatwo dostępne kremy oraz czopki dopochwowe powinny skutecznie zaradzić nieprzyjemnym dolegliwościom. Niektóre kobiety uśmierzają świąd sromu, aplikując maść na infekcje grzybicze raz lub dwa razy dziennie.
Kobiety w ciąży powinny uświadomić sobie, że świąd sromu jest jedną z typowych dolegliwości ciążowych. Warto jednak ustalić jego przyczynę. Jeśli okaże się, że za swędzenie okolic intymnych odpowiedzialna jest choroba, należy rozpocząć leczenie.