Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo przechowywać insulinę?

By insulina w formie preparatu leczniczego odpowiednio spełniała swoją funkcję, musi być właściwie przechowywana. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. skróci się okres przydatności leku lub pod wpływem uszkodzeń stanie się on bezużyteczny.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Insulina to lek przeciwcukrzycowy stosowany u zdecydowanej większości pacjentów. Może być podawana podskórnie, dożylnie, domięśniowo, za pomocą penów, strzykawek lub pompy insulinowej.

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. W przypadku cukrzycy typu 2 podaje się ją dopiero wówczas, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Aplikuje się ją również w stanach nagłych takich jak: śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych. W tym ostatnim przypadku niezwykle ważna jest ponadto dieta cukrzycowa w ciąży.

1. Zasady przechowywania insuliny

Podstawowe reguły dotyczące przechowywania insuliny zakładają: peny insulinowe oraz pojemniki z insuliną, jeśli są nieużywane, powinny znajdować się w lodówce, insulinę należy przechowywać w lodówce – idealna temperatura dla tego preparatu to od 2 do 7°C, nigdy nie wolno jej zamrażać, jeśli preparat się przebarwi, wówczas należy go wymienić, po zakupie preparatu należy go dokładnie obejrzeć – jeśli w insulinie widoczne są kryształki lub cząsteczki, konieczna jest wymiana leku na nowy,

Pomiar stężenia glukozy we krwi powinien być wykonany na czczo
Pomiar stężenia glukozy we krwi powinien być wykonany na czczo
  • insulinę należy spożywać jedynie do dnia, jaki został wskazany na opakowaniu,
  • nie powinno się zostawiać insuliny w samochodzie, gdyż preparat mogą uszkodzić promienie słoneczne lub zbyt wysoka temperatura panująca w pojeździe,
  • w czasie podróży do krajów tropikalnych insulinę powinno się przechowywać w termosie (jeśli nie ma dostępu do lodówki),
  • noszenie insuliny przy sobie w czasie podróży jest możliwe, jeśli wcześniej owiniemy preparat wilgotnym kawałkiem tkaniny.

To też warto wiedzieć

Na rynku farmaceutycznym są również dostępne insuliny, które można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez blisko miesiąc, co w żaden sposób nie wpływa na jakość leku. Wstrzykiwanie zimnej insuliny jest bardziej bolesne niż tej cieplejszej, więc przed jej zastosowaniem można na jakiś czas wyjąć preparat z lodówki (ale uwaga: nie wolno narazić go na działanie promieni słonecznych).

By insulina spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio przechowywana. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że leczenie jest efektywne, a jakość preparatu – dobra.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.