Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo przechowywać insulinę?

 Agnieszka Gotówka
03.07.2019 12:21
Jak prawidłowo przechowywać insulinę?
Jak prawidłowo przechowywać insulinę? (123rf)

By insulina w formie preparatu leczniczego odpowiednio spełniała swoją funkcję, musi być właściwie przechowywana. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. skróci się okres przydatności leku lub pod wpływem uszkodzeń stanie się on bezużyteczny.

Insulina to lek przeciwcukrzycowy stosowany u zdecydowanej większości pacjentów. Może być podawana podskórnie, dożylnie, domięśniowo, za pomocą penów, strzykawek lub pompy insulinowej.

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. W przypadku cukrzycy typu 2 podaje się ją dopiero wówczas, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Aplikuje się ją również w stanach nagłych takich jak: śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych. W tym ostatnim przypadku niezwykle ważna jest ponadto dieta cukrzycowa w ciąży.

1. Zasady przechowywania insuliny

Podstawowe reguły dotyczące przechowywania insuliny zakładają: peny insulinowe oraz pojemniki z insuliną, jeśli są nieużywane, powinny znajdować się w lodówce, insulinę należy przechowywać w lodówce – idealna temperatura dla tego preparatu to od 2 do 7°C, nigdy nie wolno jej zamrażać, jeśli preparat się przebarwi, wówczas należy go wymienić, po zakupie preparatu należy go dokładnie obejrzeć – jeśli w insulinie widoczne są kryształki lub cząsteczki, konieczna jest wymiana leku na nowy,

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Pomiar stężenia glukozy we krwi powinien być wykonany na czczo
Pomiar stężenia glukozy we krwi powinien być wykonany na czczo
  • insulinę należy spożywać jedynie do dnia, jaki został wskazany na opakowaniu,
  • nie powinno się zostawiać insuliny w samochodzie, gdyż preparat mogą uszkodzić promienie słoneczne lub zbyt wysoka temperatura panująca w pojeździe,
  • w czasie podróży do krajów tropikalnych insulinę powinno się przechowywać w termosie (jeśli nie ma dostępu do lodówki),
  • noszenie insuliny przy sobie w czasie podróży jest możliwe, jeśli wcześniej owiniemy preparat wilgotnym kawałkiem tkaniny.

To też warto wiedzieć

Na rynku farmaceutycznym są również dostępne insuliny, które można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez blisko miesiąc, co w żaden sposób nie wpływa na jakość leku. Wstrzykiwanie zimnej insuliny jest bardziej bolesne niż tej cieplejszej, więc przed jej zastosowaniem można na jakiś czas wyjąć preparat z lodówki (ale uwaga: nie wolno narazić go na działanie promieni słonecznych).

By insulina spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio przechowywana. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że leczenie jest efektywne, a jakość preparatu – dobra.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze