Trwa ładowanie...

Stosowanie insuliny – komplikacje

Agnieszka Gotówka
04.06.2017 12:35
Stosowanie insuliny – komplikacje
Stosowanie insuliny – komplikacje

Insulina to lek przeciwcukrzycowy stosowany u zdecydowanej większości pacjentów. Może być podawana podskórnie, dożylnie, domięśniowo, za pomocą penów, strzykawek lub pompy insulinowej.

Leczenie cukrzycy jest złożone. Z jednej strony wymaga stosowania odpowiednich leków, z drugiej zaś – diety wspomagającej. Dieta cukrzycowa typu 2 pomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki.

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. W przypadku cukrzycy typu 2 podaje się ją dopiero wówczas, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Aplikuje się ją również w stanach nagłych takich jak: śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych.

Niedocukrzenie krwi może być wynikiem np. nadmiernego wysiłku
Niedocukrzenie krwi może być wynikiem np. nadmiernego wysiłku
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

W niektórych przypadkach leczenie cukrzycy kończy się powikłaniami. Najczęściej diagnozowane jest niedocukrzenie krwi, które jest wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego lub pominięciem posiłku.

Objawy niedocukrzenia krwi to: osłabienie, bladość skóry, nadmierna potliwość, głód, niepokój, brak pamięci i trudności z koncentracją.

W przypadku insulinoterapii wystąpić może również reakcja uczuleniowa, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje insulinę, która zawiera np. protaminę. Objawy uczulenia na preparat insulinowy to: pokrzywka, zaczerwienienie, w skrajnych przypadkach – wstrząs anafilaktyczny.

To też warto wiedzieć

W miejscu wstrzyknięcia insuliny po kilku miesiącach jej stosowania może dojść do zaniku tkanki tłuszczowej. Mówi się wówczas o lipodystrofii insulinowej.

Gdy w organizmie brakuje insuliny, dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, czego konsekwencją jest najczęściej cukrzyca. Jest to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że dotyczy 3-4 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych. Insulinoterapia połączona z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną dają szansę na normalne i zdrowe życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.