Wyspy trzustkowe – przeszczep
Wyspy trzustkowe odpowiadają za produkcję i wydzielanie do organizmu insuliny. A to właśnie ona reguluje poziom cukru we krwi. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można wykonać przeszczep komórek z wysp trzustkowych od dawcy do organizmu osoby chorej na cukrzycę. Jak może to pomóc cukrzykowi? Jaka jest szansa przyjęcia przeszczepu?
1. Czym jest cukrzyca typu 1?
Najczęstszymi objawami tego rodzaju choroby są: pragnienie, senność, zmęczenie, częste oddawanie moczu, spadek wagi, problemy ze wzrokiem.
Cukrzyca to choroba polegająca na zaburzeniu w organizmie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 1 jest rzadziej spotykana i dotyczy zaburzenia produkcji insuliny w wyspach trzustkowych lub gdy tkanki są odporne na jej działanie. Przyczyną jest proces autoimmunologiczny, który polega na niszczeniu przez organizm własnych antygenów wysp trzustkowych.
Choroba ta najczęściej dotyczy osób młodych i dzieci. Jedynym sposobem na leczenie cukrzycy typu 1 są zastrzyki z insuliny, które pozwalają na regulowanie poziomu cukru we krwi. Nieprawidłowe leczenie lub zaprzestanie podawania hormonu we właściwym czasie może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: utrata wzroku, niewydolność nerek lub zaburzenia naczyniowe.
To też warto wiedzieć
Niestety, poważne powikłania wcześniej lub później zdarzają się u większej części chorych na cukrzycę. Insulinoterapia nie jest wystarczająca, aby zapewnić stałe stężenie cukru we krwi. Jedyną możliwością na poprawę stanu zdrowia i wyleczenie jest przeszczep i przywrócenie pracy komórek wysp trzustkowych.
2. Przeszczep wysp trzustkowych i trzustki
Przeczep wysp trzustkowych lub trzustki to jedyny sposób na podjęcie próby przywrócenia prawidłowej gospodarki węglowodanowej w organizmie. Częściej wykonuje się przeszczep narządu trzustki. Dzięki temu chory może uwolnić się od zastrzyków insulinowych. Przy przeszczepie organu najczęściej dochodzi już wcześniej do rozległych cukrzycowych powikłań i niekiedy konieczne jest przeszczepienie również nerki.
Przeszczep wysp trzustkowych zdarza się rzadziej, gdyż technika ta nie jest do końca dopracowana. Częściej bowiem dochodzi do problemów związanych z pobraniem od dawcy odpowiedniej ilości wysp beta dobrej jakości. W związku z tym często konieczne jest pobieranie wysp beta od kilku dawców. W fazie eksperymentalnej jest zatem rozwiązanie problemu przy przeszczepie wysp trzustkowych odpowiedniej ilości materiału, a także zmniejszeniu ryzyka odrzucenia tkanek.
3. Odrzucenie przeszczepu
Przeszczep wysp trzustkowych pozostaje obecnie w fazie eksperymentalnej, ale naukowcy wciąż pracują na dopracowaniu tej technologii. Nie mniej, jeżeli osoba zakwalifikuje się do operacji i zostanie jej przeszczepiona odpowiednia liczba komórek wysp beta, pozostaje jeszcze jeden problem – ryzyko odrzucenia przeszczepu. Chcąc je zminimalizować, biorca zmuszony jest już do końca życia przyjmować specjalne leki immunosupresyjne, które zminimalizują to ryzyko. Niestety, leki te mają dużo efektów ubocznych – między innymi zwiększa się ryzyko zachorowania na raka.
Nie mniej chory na cukrzycę typu 1 może zastąpić regularne zastrzyki z insuliny przyjmowaniem nowego leku w stałej dawce. Przeszczep wysp trzustkowych na wczesnym poziomie cukrzycy daje szanse zminimalizowania ryzyka poważnych powikłań związanych z chorobą.