Trwa ładowanie...

Wyspy trzustkowe – przeszczep

Wyspy trzustkowe odpowiadają za produkcję i wydzielanie do organizmu insuliny. A to właśnie ona reguluje poziom cukru we krwi. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można wykonać przeszczep komórek z wysp trzustkowych od dawcy do organizmu osoby chorej na cukrzycę. Jak może to pomóc cukrzykowi? Jaka jest szansa przyjęcia przeszczepu?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Czym jest cukrzyca typu 1?

Najczęstszymi objawami tego rodzaju choroby są: pragnienie, senność, zmęczenie, częste oddawanie moczu, spadek wagi, problemy ze wzrokiem.

Cukrzyca to choroba polegająca na zaburzeniu w organizmie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 1 jest rzadziej spotykana i dotyczy zaburzenia produkcji insuliny w wyspach trzustkowych lub gdy tkanki są odporne na jej działanie. Przyczyną jest proces autoimmunologiczny, który polega na niszczeniu przez organizm własnych antygenów wysp trzustkowych.

Jednym z objawów cukrzycy jest obniżona ostrość widzenia, dlatego tak ważna jest kontrola u okulisty
Jednym z objawów cukrzycy jest obniżona ostrość widzenia, dlatego tak ważna jest kontrola u okulisty

Choroba ta najczęściej dotyczy osób młodych i dzieci. Jedynym sposobem na leczenie cukrzycy typu 1 są zastrzyki z insuliny, które pozwalają na regulowanie poziomu cukru we krwi. Nieprawidłowe leczenie lub zaprzestanie podawania hormonu we właściwym czasie może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: utrata wzroku, niewydolność nerek lub zaburzenia naczyniowe.

To też warto wiedzieć

Niestety, poważne powikłania wcześniej lub później zdarzają się u większej części chorych na cukrzycę. Insulinoterapia nie jest wystarczająca, aby zapewnić stałe stężenie cukru we krwi. Jedyną możliwością na poprawę stanu zdrowia i wyleczenie jest przeszczep i przywrócenie pracy komórek wysp trzustkowych.

2. Przeszczep wysp trzustkowych i trzustki

Przeczep wysp trzustkowych lub trzustki to jedyny sposób na podjęcie próby przywrócenia prawidłowej gospodarki węglowodanowej w organizmie. Częściej wykonuje się przeszczep narządu trzustki. Dzięki temu chory może uwolnić się od zastrzyków insulinowych. Przy przeszczepie organu najczęściej dochodzi już wcześniej do rozległych cukrzycowych powikłań i niekiedy konieczne jest przeszczepienie również nerki.

Przeszczep wysp trzustkowych zdarza się rzadziej, gdyż technika ta nie jest do końca dopracowana. Częściej bowiem dochodzi do problemów związanych z pobraniem od dawcy odpowiedniej ilości wysp beta dobrej jakości. W związku z tym często konieczne jest pobieranie wysp beta od kilku dawców. W fazie eksperymentalnej jest zatem rozwiązanie problemu przy przeszczepie wysp trzustkowych odpowiedniej ilości materiału, a także zmniejszeniu ryzyka odrzucenia tkanek.

3. Odrzucenie przeszczepu

Przeszczep wysp trzustkowych pozostaje obecnie w fazie eksperymentalnej, ale naukowcy wciąż pracują na dopracowaniu tej technologii. Nie mniej, jeżeli osoba zakwalifikuje się do operacji i zostanie jej przeszczepiona odpowiednia liczba komórek wysp beta, pozostaje jeszcze jeden problem – ryzyko odrzucenia przeszczepu. Chcąc je zminimalizować, biorca zmuszony jest już do końca życia przyjmować specjalne leki immunosupresyjne, które zminimalizują to ryzyko. Niestety, leki te mają dużo efektów ubocznych – między innymi zwiększa się ryzyko zachorowania na raka.

Nie mniej chory na cukrzycę typu 1 może zastąpić regularne zastrzyki z insuliny przyjmowaniem nowego leku w stałej dawce. Przeszczep wysp trzustkowych na wczesnym poziomie cukrzycy daje szanse zminimalizowania ryzyka poważnych powikłań związanych z chorobą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.