Trwa ładowanie...

Leki dla cukrzyka

Leki dla cukrzyka
Leki dla cukrzyka

W leczeniu farmakologicznym cukrzycy ważną rolę odgrywają leki diabetologiczne. W terapii cukrzycy typu 2 chorym podaje się pochodne sulfonylomocznika, biguanidu i inhibitory alfa-glukozydazy.

spis treści

1. Co to są leki diabetologiczne?

Leki diabetologiczne to element leczenia farmakologicznego stosowanego u chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą insulinoniezależną, czyli cukrzycą typu 2. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 1 (insulinozależnej) podawana jest insulina. Leki na cukrzycę występują w postaci preparatów aplikowanych doustnie.

2. Leki na cukrzycę typu 2

W leczeniu cukrzycy typu 2 znajdują zastosowanie następujące leki: pochodne sulfonylomocznika, pochodne biguanidu i inhibitory alfa-glukozydazy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Leki diabetologiczne to element leczenia farmakologicznego stosowanego u chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą insulinoniezależną
Leki diabetologiczne to element leczenia farmakologicznego stosowanego u chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą insulinoniezależną

Terapia cukrzycy sulfonylomocznikiem jest rekomendowana chorym bez nadwagi i problemów o charakterze metabolicznym. Należy go przyjmować na pół godziny przed posiłkiem. Przeciwwskazania do stosowania sulfonylomocznika to: cukrzyca typu 1, cukrzyca w ciąży, niewydolność nerek i przebyte operacje z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Pochodne sulfonylomocznika mają za zadanie pobudzić trzustkę do pracy. W przypadku chorych z cukrzycą typu 2 tylko nieduża część tego organu wewnętrznego jest sprawna. Jak działa sulfonylomocznik? W celu wzmocnienia działania trzustki uczula na nią tkanki obwodowe. Na skutek działania leku organ ten zaczyna wydzielać hormoninsulinę. Po wielu latach stosowania pochodnych sulfonylomocznika do leczenia cukrzycy trzeba wprowadzić niewielkie dawki insuliny. Dlaczego? Po 8 latach stosowania sulfonylomocznik przestaje działać.

To też warto wiedzieć

Jeżeli pacjent ma nadwagę i problemy metaboliczne, lekarz zaleca mu przyjmować inne leki dla diabetyków, czyli pochodne biguanidu i inhibitory alfa-glukozydazy. Biguanid można podawać samodzielnie lub w połączeniu z jednym z pozostałych leków diabetologicznych. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tych leków jest wiek (powyżej 65. roku życia), ciąża, przebyty zawał serca, a także choroba alkoholowa.

Pochodnych biguanidu nie mogą stosować osoby z cukrzycą, które są chore na białaczkę, i te ze stwierdzoną niedrożnością tętnic kończyn dolnych. Zadaniem biguanidu jest zatrzymanie jelitowego wchłaniania glukozy i powstrzymania procesu jej wytwarzania przez wątrobę. Co więcej, leki te wykazują działanie w kierunku zoptymalizowania zużycia glukozy przez tkanki.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

W leczeniu cukrzycy typu 1 i typu 2 stosuje się inhibitory alfa-glukozydazy. Ich rolą jest wchłanianie cukrów w jelitach po posiłku, dzięki czemu poziom cukru we krwi chorego nie podnosi się gwałtownie. Przeciwwskazaniem do stosowania inhibitorów alfa-glukozydazy jest: młody wiek (nie podaje się ich osobom, które nie ukończyły 18. roku życia), ciąża, laktacja i przepuklina. Leków tych nie mogą stosować pacjenci z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze