Trwa ładowanie...

Leki w profilaktyce cukrzycy typu 2

Cukrzyca to choroba nieuleczalna. Naukowcy wciąż jednak szukają na nią leku. Czy udało im się odkryć środek, który hamuje rozwój cukrzycy typu 2?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Schorzenie to może wywołać wiele poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu chorego. Chcąc zminimalizować objawy cukrzycy, należy dbać o odpowiednią dietę, być aktywnym fizycznie, a w niektórych przypadkach również przyjmować leki lub wstrzykiwać insulinę, które kontrolują właściwy poziom cukru we krwi.

Najpoważniejszymi powikłaniami w cukrzycy mogą być: uszkodzenia nerwów czuciowych, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia pracy nerek, uszkodzenie siatkówki oka, głębokie i niegojące rany, miażdżyca naczyń krwionośnych. Nic zatem dziwnego, że naukowcy wciąż szukają leku, który wspomógłby chorych w leczeniu, a także zapobiegłby dalszemu rozwojowi cukrzycy.

spis treści

1. Uczestnicy badania

W jednym z amerykańskich badań użyto leku, który miał za zadanie zwiększyć wrażliwość organizmu na insulinę. W analizie wzięły udział 602 osoby chorujące na cukrzycę typu 2.

Leki stosowane w kuracji cukrzycy mają za zadanie minimalizowanie objawów choroby
Leki stosowane w kuracji cukrzycy mają za zadanie minimalizowanie objawów choroby

Uczestnikami były osoby z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy, otyłe, u których w rodzinach również występowała cukrzyca, a także miały mniejszą tolerancję na glukozę. Badani przyjmowali jedną tabletkę dziennie, rano. Stan uczestników był sprawdzany przez średnio 2,5 roku.

2. Czy lek okazał się skuteczny?

U wszystkich chorych na cukrzycę typu 2 lek był tolerowany przez organizm. Działaniem było pobudzenie przemieszczania tłuszczów i łaknienia w organizmie. W efekcie tłuszcz zbierał się w tkance podskórnej, a nie w mięśniach, wątrobie i wyspach trzustkowych.

To też warto wiedzieć

Dzięki temu zmniejszyło się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u 72 proc. badanych. Z kolei u około 31 proc. zaobserwowano zwolnione tempo pogrubienia ściany tętnicy szyjnej i tym samym zostało drożne główne naczynie krwionośne, które transportuje krew do mózgu.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Wyniki badania pokazały, że lek: kontrolował poziom cukru we krwi, zmniejszał ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, a tym samym takich chorób jak: udar mózgu i zawał serca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.