Tężyczka, czyli niekontrolowane skurcze mięśni
Organizm człowieka potrzebuje wapnia między innymi do kontrolowania skurczów mięśni. Jeśli ciało otrzymuje go zbyt mało, może dojść do wystąpienia objawów tężyczki. Jest to zaburzenie objawiające się kurczeniem mięśni i niezdolnością do ich rozluźnienia. Tężyczka jest zwykle następstwem problemów zdrowotnych obniżających poziom wapnia w organizmie, dlatego tę przypadłość leczy się przez przyjmowanie suplementów diety.
1. Wapń a tężyczka
Niekontrolowane skurcze mięśni uniemożliwiają ich rozluźnienie. Może to doprowadzić do paraliżu części ciała. Organizm człowieka wymaga bowiem rozluźnienia jednych mięśni, by mogło dojść do kurczenia się innych.
Proces kurczenia i rozluźnienia mięśni jest kontrolowany przez wapń. Gdy włókna mięśni się kurczą, część białek przyłącza się do włókien aktyny. Aby białko mogło odłączyć się od włókien, potrzebny jest wapń. Mięśnie zawierają małe zapasy tego pierwiastka. Jeżeli jego poziom jest zbyt niski, czyli ma miejsce hipokalcemia, mięśnie nie są w stanie się rozluźnić, co prowadzi do tężyczki.
2. Skąd się bierze hipokalcemia?
Tężyczka i hipokalcemia są zwykle sygnałami, że w organizmie pojawił się jakiś inny problem zdrowotny. Poziom wapnia w organizmie może spaść między innymi z powodu niedoboru witaminy D. Jest ona konieczna do prawidłowego wchłaniania minerału z pożywienia. Na poziom wapnia we krwi wpływa też gruczoł przytarczyczny, którego akatywnośc powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie.
Hipokalcemia może być również wynikiem zbyt małej podaży wapnia oraz innych zaburzeń: braku magnezu, ostrego zapalenia trzustki lub niektórych odmian raka.
Tężyczka jest z medycznego punktu widzenia ważnym sygnałem, ponieważ wskazuje na zbyt niski poziom wapnia, a to z kolei wpływa na funkcjonowanie serca oraz układu nerwowego. Ostra hipokalcemia jest zwykle leczona za pomocą dożylnego podawania glukonianu wapnia. Z kolei w przypadku przewlekłej hipokalcemii wskazane jest spożywanie większej ilości produktów zawierających wapń lub zastosowanie suplementów diety z wapniem. Jest to jednak tylko działanie doraźne, które pozwala na przywrócenie właściwego poziomu pierwiastka w organizmie, ale nie działa bezpośrednio na przyczynę problemu. Z tego względu zaleca się wykrycie źródła czyli pierwotnej choroby i rozpoczęcie właściwego leczenia.
Tężyczka u dziecka to niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć. Zbyt niski poziom wapnia w organizmie jest bowiem niekorzystny dla jego funkcjonowania. Jeśli zauważyłaś, że mięśnie twojego dziecka kurczą się i nie mogą rozluźnić, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Ogromnie ważne jest ustalenie przyczyny tężyczki oraz podjęcie leczenia. Nie należy czekać, aż problemy z mięśniami ustąpią samoistnie – niedobór wapnia w ciele dziecka może mieć poważne następstwa.