Trwa ładowanie...

EEG głowy dziecka. Kiedy wykonuje się badanie i jak się do niego przygotować?

 Agnieszka Gotówka
18.05.2022 09:20
EEG głowy dziecka. Kiedy wykonuje się badanie i jak się do niego przygotować?
EEG głowy dziecka. Kiedy wykonuje się badanie i jak się do niego przygotować? (https://stock.adobe.com/)

EEG głowy dziecka to badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu elektroencefalografu. Zapisuje on zmiany elektryczne powstałe w komórkach mózgowych. Jak wygląda badanie EEG u dziecka i w jaki sposób przygotować do niego małego pacjenta?

spis treści

1. Badania EEG. Na czym polega?

EEG głowy (elektroencefalografia) to badanie, które sprawdza czynność bioelektryczną mózgu. Przepływ prądu jest zniekształcony (przyspieszony lub opóźniony), gdy dochodzi do rozwoju nieprawidłowości.

By wykonać badanie, na głowę pacjenta zakłada się czepek z elektrodami. Dziecku towarzyszy jeden rodzic, który jest przy nim na wyciągnięcie ręki. Jeśli mama karmi malucha, kładzie się razem z dzieckiem, by ułatwić mu ssanie piersi i zaśnięcie.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Neurolog dziecięcy - kim jest i kiedy należy się umówić do niego na wizytę?
Neurolog dziecięcy - kim jest i kiedy należy się umówić do niego na wizytę?

Neurolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnozą oraz leczeniem schorzeń układu nerwowego u

przeczytaj artykuł

2. EEG (badanie). Co wykrywa?

Badanie EEG u dziecka wykonywane jest przy podejrzeniu padaczki oraz innych stanów napadowych. Pozwala też na różnicowanie przyczyn zaburzeń świadomości o etiologii metabolicznej, toksycznej i zapalnej.

Normy zapisu EEG uzależnione są od wieku dziecka (ma to związek ze stopniem dojrzałości struktury i funkcji mózgu oraz zmieniającej się jego reaktywności na bodźce).

Badanie EEG jest nieinwazyjne, nie boli. Można je regularnie powtarzać, by śledzić dynamikę zmian i ocenić skuteczność terapii. Wykonuje się je u noworodków (również wcześniaków), niemowląt, małych dzieci i młodzieży.

3. Badanie EEG. Jak się przygotować?

Badanie EEG u dzieci nie jest wcale łatwe. Wymaga od personelu medycznego dużej wiedzy i doświadczenia, a od rodziców – współpracy i cierpliwości.

By uzyskać prawidłowy zapis, badanie powinno być przeprowadzone w warunkach spokojnego czuwania lub we śnie. Podstawą jest dobre przygotowanie. Elektrody muszą być założone starannie i w taki sposób, by do minimum ograniczyć konieczność dotykania małego pacjenta w czasie snu.

Badania EEG wykonuje się po posiłku (niski poziom glukozy może modyfikować zapis). Należy też zapewnić dziecku spokój i np. wcześniej nie wykonywać badań takich jak pobranie krwi, które jest stresujące.

Przed badaniem należy też dokładnie umyć włosy i nie używać odżywek lub pianek.

O tym, jak przygotować dziecko do badania EEG należy wcześniej porozmawiać z lekarzem kierującym na badanie. Warto też wspomóc się doświadczeniem innych rodziców.

Miała 300 napadów padaczki dziennie. Dzisiaj jest praktycznie zdrowa
Miała 300 napadów padaczki dziennie. Dzisiaj jest praktycznie zdrowa

Dziewięciolatka cierpiała na lekooporną padaczkę. Każdego dnia doświadczała nawet 300 napadów. Lekarze

przeczytaj artykuł

4. Badanie EEG. Ile trwa?

Badanie EEG trwa kilkanaście minut. Jeśli badanie ma być wykonane, gdy dziecko śpi (spontanicznie, bez podania leków), rodzic musi mocno zaangażować się w przygotowanie pacjenta do badania. Specjaliści podpowiadają, by:

  • u noworodków i niemowląt tak przesunąć karmienia, aby zostały nakarmione tuż przed badaniem i wtedy zasnęły,
  • dzieci do 2. roku życia umawiać na badanie po godz. 12.00 i wybudzić dziecko o godz. 6.00,
  • dzieci od 2. do 5. roku życia wybudzić o godz. 4.00 i nie dać spać do czasu badania,
  • dzieci od 5. do 8. roku życia położyć spać poprzedniego dnia o godzinie 23.00 i wybudzić o 4.00 rano,
  • dzieci od 8. do 11. roku życia położyć spać poprzedniego dnia o pólnocy i wybudzić o 4.00 rano, a badanie planować na godzinę 12.00.

Przed przyjściem do pracowni, w której ma być wykonane badanie, dobrze jest pójść na spacer z dzieckiem i pozwolić mu się swobodnie bawić. To z jednej strony zmęczy małego pacjenta, a z drugiej dotleni mózg.

5. Nieprawidłowy zapis EEG. O czym świadczy?

Lekarze najczęściej kierują dziecko na EEG, gdy u małego pacjenta pojawiają się stany napadowe. Pozwalają one potwierdzić lub wykluczyć zespół padaczkowy wieku dziecięcego. Po postawieniu diagnozy badanie daje możliwość monitorowania skuteczności leczenia.

Badanie EEG wykonuje się ponadto w zaburzeniach snu oraz u pacjentów oddziałów intensywnej terapii z zaburzeniami świadomości. Lekarze zlecają je również dzieciom, u których wystąpiły drgawki gorączkowe

Innymi wskazaniami do wykonania badania EEG głowy u dzieci są:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze