Trwa ładowanie...

Ekg u dzieci. Wskazania do badania, jak przygotować dziecko?

 Ewa Rosiecka
23.01.2023 22:05
Ekg u dzieci pozwala bezinwazyjnie wykryć wady serca
Ekg u dzieci pozwala bezinwazyjnie wykryć wady serca (Adobe Stock)

Badanie EKG u dziecka pozwala rozpoznać wiele groźnych dla zdrowia i życia malucha schorzeń, takich jak m.in. arytmia serca, przeciążenia komór serca czy zapalenia i niedotlenienia serca. Wczesne wykrycie tych wad pozwala spowolnić lub zatrzymać rozwój choroby, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń. Jak wygląda badanie EKG u dzieci? Jak przygotować dziecko do badania?

spis treści

1. Co to jest badanie EKG?

Badanie EKG (elektrokardiogram) to nieinwazyjne badanie serca, łatwe do wykonania i ogólnodostępne. Może być wykonywane w każdej grupie wiekowej, zarówno u dorosłych, jak i niemowląt.

Badanie to pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości dotyczące pracy serca małego pacjenta.

2. Jak wygląda badanie EKG u dzieci?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

EKG serca dziecka przeprowadzane jest w gabinecie lekarskim. Przygotowaniem małego pacjenta do badania zajmuje się zwykle technik elektrokardiolog lub pielęgniarka. W czasie badania często jest także obecny lekarz kardiolog.

Na badanie dziecko przychodzi najczęściej z rodzicem. Samo badanie odbywa się na leżąco - pacjent leży na leżance, na plecach. Maluch powinien mieć zdjęte ubranie z górnej części ciała, aby w całości odsłonić jego klatkę piersiową. Przyczepiane są do niej pokryte specjalnym żelem elektrody. Zadaniem tego żelu jest przewodzenie elektrycznych impulsów.

By uzyskać szczegółowy zapis z wszystkich obszarów serca, elektrody przyczepiane są nie tylko do klatki piersiowej, ale także po jednej na rękach i nogach.

Do urządzenia przekazywany jest sygnał, dzięki czemu powstaje zapis w postaci krzywej EKG.

Echo serca płodu
Echo serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy badanie echokardiograficzne serca płodu. Jest to badanie wykonywane

przeczytaj artykuł

3. Wskazania do badania EKG u dzieci

Zwykle na badanie EKG kieruje dziecko lekarz pediatra, który na podstawie konsultacji oraz badań podejrzewa nieprawidłowości w pracy serca.

Jakie objawy mogą być wskazaniem do tego badania?

EKG jest również badaniem rutynowym, które warto wykonywać co kilka lat. Wykonuje się je także u młodych miłośników sportu, uprawiających sporty wyczynowe, jako badanie przesiewowe.

Zalecane jest również u dzieci, u których w rodzinie stwierdzono choroby układu krążenia.

4. Jak przygotować dziecko do badania EKG?

Do badania EKG dziecka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Mały pacjent nie musi być na czczo. Jeśli na stałe zażywa leki, powinien je zażyć w stałej porze, w zalecanej ilości.

Jeśli pacjentem jest małe dziecko, warto zabrać ze sobą zabawki lub smoczek, które w razie potrzeby uspokoją malucha.

Jeśli badane jest nieco starsze dziecko, powinniśmy poinformować je, jak będzie wyglądało badanie, pokazując je np. na zabawce lub na nagraniu.

Pamiętajmy, aby skóra dziecka nie była natłuszczona żadnym olejem ani balsamem, ponieważ może to spowodować trudności w wykonaniu badania - elektrody nie będą odpowiednio przyklejone do ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze