Jak zdiagnozować cukrzycę?
W celu zdiagnozowania cukrzycy wykonuje się test obciążenia glukozą. Do objawów tego schorzenia zaliczany jest częstomocz i nadmierne łaknienie, huśtawki nastroju i problemy ze wzrokiem. Symptomem cukrzycy jest także nadwaga.
1. Co to jest cukrzyca?
Jest to choroba przewlekła i ogólnoustrojowa. Charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co jest następstwem zaburzenia procesu wydzielania insuliny (hormonu stabilizującego poziom glukozy w organizmie).
2. Objawy cukrzycy
Bywa, że symptomy cukrzycy są przypisywane innym schorzeniom, a zatem diagnoza zostaje postawiona błędnie. Aby jednoznacznie rozpoznać tę chorobę, trzeba przeprowadzić test obciążenia glukozą. Podwyższony poziom to jeden z objawów cukrzycy.
Pozostałe, łatwe do zaobserwowania symptomy, to:
- poliuria,
- polidypsja,
- zmiany nastroju,
- wrażenie swędzenia różnych części ciała,
- wypadanie włosów,
- zaburzenia widzenia,
- nadwaga,
- choroby dziąseł,
- u kobiet infekcje pochwy,
- u mężczyzn zaburzenia erekcji,
- nieświeży oddech,
- zaburzenia smaku,
- źle gojące się rany,
- kurcze mięśni i łydek,
- niedowłady mięśni,
- brak czucia w skórze.
Mianem poliurii określa się wielo- i częstomocz. Za częste wizyty w toalecie i oddawanie dużych ilości moczu odpowiedzialna jest podwyższona glikemia. Ma to również związek z uszkodzeniami nerek – niezależnie od ich wielkości (początkowo są małe i trudne do zaobserwowania). W czasie mikcji usuwane są z organizmu cenne pierwiastki, co może prowadzić do odwodnienia.
To też warto wiedzieć
Innym objawem cukrzycy jest polidypsja, czyli nadmierne łaknienie. Za występowanie tej przypadłości również jest odpowiedzialna podwyższona glikemia. Nadmierny apetyt może prowadzić do nadwagi. Otyłość jest jednocześnie jedną z podstawowych przyczyn cukrzycy. Za wzrost glukozy we krwi odpowiedzialny jest nadmiar cukru w organizmie, dlatego osoby z nadwagą powinny podjąć działania w celu zwalczenia nadmiernych kilogramów. W przeciwnym przypadku znajdą się w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę.
Objawem cukrzycy są też huśtawki nastroju. Dla tej choroby typowe są nagłe stany euforyczne, po których niespodziewanie występuje złość. Zmianom samopoczucia często współtowarzyszy ogólne osłabienie organizmu. Chory szybko męczy się. Następstwem huśtawek nastroju może być depresja.
Na ciele osoby z cukrzycą mogą pojawić się czyraki. Zmiany na skórze, a także grzybica stóp i paznokci oraz świąd w okolicach narządów płciowych to również objawy charakterystyczne. Oznaką tej choroby może być też łysienie (głównie na czubku głowy), ponieważ cukrzyca powoduje, że włosy wchodzą w fazę zaniku albo spoczynku. Nadmierne wypadanie włosów pozwala powstrzymać insulina.
Cukrzyca objawia się również problemami ze wzrokiem. Chory może mieć rozmazany i niewyraźny obraz przed oczami. Spojówki są przekrwione. Za zaburzenia widzenia jest odpowiedzialna glukoza, która po przedostaniu się do soczewki oka uszkodziła ją. Oprócz dolegliwości związanych z narządem wzroku dla cukrzycy typowe są przypadłości jamy ustnej, pleśniawki, ropniaki przyzębne i drożdżaki. Za powstanie chorób dziąseł może być odpowiedzialna glukoza.